válkaČeskoslovenskoobjevy

Zabila všechny na palubě tajemná mořská příšera, nebo šlo jen o dobře promyšlený podvod?

Zabila všechny na palubě tajemná mořská příšera, nebo šlo jen o dobře promyšlený podvod?
Zdroj: wikicommnos

Mysleli jste, že lodě duchů jsou jen výmysly z hororových filmů? Omyl. V létě roku 1947 jedna taková opravdu existovala - holandská loď Ourang Medan. Z neznámých příčin na její palubě zemřela celá posádka, a když dorazila pomoc, nikomu už nebylo pomoci.

Crazy Eyes 14. května 2015

V červnu 1947 zachytil telegrafista americké lodi Silver Star zmatené volání o pomoc z nizozemské lodi Ourang Medan, která se zrovna nacházela v oblasti Filipín. Radista z holandského plavidla v morseovce sděloval, že na lodi všichni hromadně umírají a ani jemu už brzy nebude pomoci. Zoufalé S.O.S. konkrétně znělo: „Všichni důstojníci včetně kapitána jsou mrtví a leží v navigační kabině a na můstku. Možná je celá posádka mrtvá.“

Kapitán Silver Star okamžitě nařídil vyrazit na pomoc. Zhruba za hodinu od prvního kontaktu přišla z Ourang Medan poslední depeše: „Umírám, sbohem!“ Když Američané dorazila na místo, pohupovala se Ourang Medan pokojně na vlnách. Na pokusy o navázání kontaktu ale nikdo nereagoval. Námořníkům ze Silver Star se příliš nechtělo, přesto se rozhodli záhadnou loď prozkoumat. Poté, co stanuli na její palubě, se jim naskytl obrázek zkázy. Všude kolem leželi mrtví námořníci, všichni byli podivně zkroucení, jako by těsně před smrtí čelili nějaké obrovské hrůze.

U telegrafu stále seděl radista, který vyslal poslední zprávu. V děsu hleděl ke dveřím, zorničky doširoka otevřené. Nedýchal. V kuchyni pro změnu na podlaze ležel kuchař s rukou od krve. Křečovitě v ní totiž svíral nůž, který držel za čepel. Těla obětí na sobě neměla žádná viditelná zranění a příčina jejich náhlé smrti tak byla naprostou záhadou. Kapitán Silver Star rozhodl, že loď plnou mrtvol odtáhnou ke břehu, aby se hrůznému rébusu přišlo na kloub. Po několika kilometrech se ale z Ourang Medan ozval ohlušující výbuch a plavidlo během pár minut zmizelo na dně moře.

Posádka Silver Star jen tak tak stihla přesekat vlečná lana. O tom, co se na palubě Ourang Medan opravdu stalo, se tak i dnes můžeme pouze dohadovat. Teorií je mnoho. Nechybí samozřejmě ani ty o útoku mimozemšťanů nebo nějaké mořské příšery, objevila se ale i věrohodnější domněnka o náhlém úniku jedovatého plynu z mořského dna.

V roce 1948 otiskly noviny článek, že byl na Marshallových ostrovech nalezen jediný přeživší z Ourang Medan, který těsně před smrtí přiznal, že loď pašovala kyselinu sírovou a posádku zabily jedovaté výpary. Skeptici ale nevěří, že byl článek pravdivý nebo vůbec kdy existoval – podobně jako někteří pochybují že vůbec existovala tajemná loď. Po nějaké době se totiž zjistilo, že plavidlo tohoto jména nebylo nikdy registrováno, takže celá záhada může mít zcela prosté řešení – Ourang Medan prostě nikdy neexistovala a celá její údajná zkáza měla posloužit jen nějakému pojistnému podvodu. Jak to ale bylo ve skutečnosti, to už se asi nikdy nedozvíme.

Další články

Zavří­t reklamu