Fotografie sedmi ze třinácti polských obětí Lubomíra Štrougala: Tadeusz Bernard (1933-1962), Edvard Bil (1924-1964), Jozef Holota (1931-1964) Bolesław Lipski (1933-1963), Franciszek Majcherek (1926–1964), Jan Pietka (1935-1961), Jan Romanczyk (1939–1961)

Fotografie sedmi ze třinácti polských obětí Lubomíra Štrougala: Tadeusz Bernard (1933-1962), Edvard Bil (1924-1964), Jozef Holota (1931-1964) Bolesław Lipski (1933-1963), Franciszek Majcherek (1926–1964), Jan Pietka (1935-1961), Jan Romanczyk (1939–1961) | zdroj: vladimirhucin.cz


Zabíjení lidí na hranicích je zločin! Půjdou bývalí předáci KSČ Štrougal a Jakeš za katr?

TÉMATA: komunismus | železná opona | zločiny komunismu | pohraniční stráž

user-avatar

Václav Pokorný

26. 11. 2019 | 13:16

Na československých hranicích pohraničníci zastřelili 145 lidí. Další lidé našli smrt při překonávání elektrického plotu, střetu s nášlapnou minou, anebo utonuli či byli sestřeleni v letadle. 16 lidí raději spáchalo sebevraždu, než aby se nechalo zatknout, a jeden člověk byl roztrhán služebními psy. Celkem tak na hranicích zahynulo 282 lidí. Platforma evropské paměti a svědomí proto podala 21. září 2017 k nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně trestní oznámení na strůjce tohoto běsnění. Policie nyní stíhá někdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše, předsedu vlády Lubomíra Štrougala a ministra vnitra Vratislava Vajnara. Klade jim za vinu zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích.

Trestní oznámení se týká 28 případů civilistů různých národností, kteří zahynuli na československých hranicích se západním Německem a Rakouskem v letech 1965–1989. Platforma evropské paměti a svědomí chce, aby česká justice zločiny posuzovala jako zločiny proti lidskosti, tedy nepromlčitelné. Evropský soud pro lidská práva totiž již dříve zabíjení na hranicích za zločin proti lidskosti označil. “Přece není možné, abychom se třicet let po komunismu tvářili, že bylo v pořádku zabíjet lidi,” vysvětlila Nella Winkelmannová, ředitelka platformy, která na osoby odpovědné za zabíjení podala trestní oznámení. Míří mimo jiné i na tehdejší členy předsednictva KSČ Miloše Jakeše a Lubomíra Štrougala.Zadrátované pohraničí za socialismu

Platforma dokonce našla hroby šesti z třinácti polských obětí, za jejichž smrt podle ní odpovídá tehdejší ministr vnitra a pozdější premiér Lubomír Štrougal. Muži z Polska zahynuli při pokusu o emigraci po zásahu elektrickým proudem u drátů československé hranice s Rakouskem. Šest mrtvých Poláků má nyní i svá jména: Jan Pietka, Boleslaw Lipski, Franciszek Majcherek, Jan Romanczyk, Jozef Holota a Tadeusz Bernard.

Podle tehdejších komunistických předpisů měla být těla všech zabitých pohřbena v neoznačených hrobech a ty srovnány s terénem. Nikdo z rodiny či blízkých příbuzných nesměl být o způsobu pohřbení informován.

Mezi lidmi, kteří na československé hranici zahynuli, bylo také několik desítek cizinců, hlavně z bývalé NDR, Polska a Maďarska. Pohraniční stráž na hranici s tehdejším západním Německem v roce 1982

Přes hranice utíkaly celé rodiny i s dětmi. Hrozivý je případ rodiny Schmidtových z NDR při pokusu o přechod hranic v roce 1977, kdy pohraničník zastřelil před zraky manželky a dětí otce rodiny, Gerharda Schmidta. Za svůj čin byl voják velitelem pochválen, že narušitele zneškodnil a přitom ušetřil životy ženy a dětí.

Další otřesný případ je z roku 1952. Tehdy pohraničníci vystříleli asi 200 nábojů na jedenáctiletého kluka, který si chtěl na hraniční řece vyzkoušet vor.

Tragicky skončil rovněž čtrnáctiletý hoch v roce 1966, který volil raději sebevraždu, než aby se nechal dopadnout pohraničníky. Jeho kamaráda a kamarádku, kteří utíkali s ním a které se pohraniční stráž pokusila zastřelit, se podařilo zachránit.

Mnohé tyto zločiny jsou však již promlčeny. Policie vztahuje počátek trestné činnosti vrcholných komunistických funkcionářů teprve k roku 1976, kdy vstoupil v platnost Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, který každému člověku zaručoval právo svobodně opustit kteroukoliv zemi včetně vlasti. Z toho důvodu obvinila někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše (97), bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala (95) a exministra vnitra Vratislava Vajnara (89). Kriminalisté tvrdí, že kvůli nečinnosti těchto tří funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno. "Byli si vědomi toho, že na státních hranicích Československé socialistické republiky dochází k používání střelných zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže proti osobám, které se státní hranice snaží neoprávněně překročit za účelem opustit Československou socialistickou republiku. I přes to ze své pozice vedoucích představitelů Československé socialistické republiky nepřijali žádné opatření, kterým by používání střelných zbraní zabránili," uvedl šéf dozorujícího Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

 

user-avatar

Václav Pokorný

26. 11. 2019 | 13:16

Zavří­t reklamu