Zabijácký Bolton Strid láká k návštěvě, ale pozor na jeho kluzké břehy a divokou vodu! | zdroj: youtube.com


Zabijácký Killer Creek je smrtící vodní past

TÉMATA: potok | řeka | anglie | nebezpečná místa

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 06. 2020 | 08:30

Část řeky Wharfe v severní Anglii se oficiálně nazývá Bolton Strid, ale nikdo jí neřekne jinak než Killer Creek. Jde o smrtící vodní past, která si vybrala už desítky obětí. Pokud do vody v tomto úseku spadnete, podle statistiky jste stoprocentně mrtví.

Pravdou je, že s tou statistikou to není tak úplně průkazné, protože se žádná nevede. Na druhou stranu v celé Anglii má tento vodní tok opravdu nechvalnou pověst a žádný jiný na tom v tomto ohledu tak špatně není. Potok vypadá přitom poměrně neškodně, jen trochu divoce, ale člověka by na první pohled asi nenapadlo, že mu v případě pádu hrozí smrt. Na tu odkazují jen nápisy na cedulích, které turisty varují, že voda před nimi je nebezpečná a utonulo v ní už mnoho lidí.

K počtu mrtvých každopádně patří třeba manželský pár, který v okolí trávil líbánky v roce 1998. Oba se ve vodě utopili. Poslední tragédie se odehrála v roce 2010, kdy do vody spadl malý chlapec a utopil se. O Bolton Stridu se zmiňovala už v 19. století spisovatelka Gertrude Athertonová, která psala o nejopuštěnějším místě v celé Anglii, kde straší duchové. A srovnávala Bolton Strid s jinou řekou Aire. „Kde Aire zabije jednoho, Wharfe zabije pět.“

Co je vlastně na celém Killer Creeku tak nebezpečné? Hned několik věcí. Kolem potoka je vysoký kamenitý břeh porostlý kluzkým mechem. Šance, že vám ujede noha a spadnete dolů, je velká. Navíc se kolem toku vyskytují určitá místa, která přímo lákají k přeskočení. Kameny nejsou od sebe zase tak daleko, a leckoho může napadnout ve vhodném místě přeskočit na druhý břeh. Opět platí, že uklouznutí na vlhkém mechu znamená pád do vody. Ta teče ve velmi prudkém proudu a především je v daném místě hluboká. Člověk nikde nedosáhne na dno, a tak ho divoká voda unáší, aniž by se mohl někde zachytit nebo se postavit. I zdatný plavec se v proudu rychle vyčerpá a následuje konec. Přes svou špatnou reputaci, nebo možná právě pro ni, je Bolton Strid vyhledávaným cílem turistů, kteří se sami chtějí postavit na jeho kamenitý břeh a podívat se na klokotající vodu dole.

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 06. 2020 | 08:30

Zavří­t reklamu