válkaČeskoslovenskoobjevy

Zabijácký brouk používá těla obětí jako kamufláž

Zabijácký brouk používá těla obětí jako kamufláž
Zdroj: Profimedia

Svět hmyzu je fascinující, ale také krutý. Když se ale nějaký druh řadí k zákeřnicovitým, neslibuje to rozhodně nic pěkného. Jde o rodinu 7000 druhů dravých brouků, z nichž někteří používají těla ulovených tvorů jako kamufláž.

Tomáš Chalupa 14. května 2021

Hlavní zbraní tohoto dravce je takzvané rostrum. Je to cosi jako ostrý zobec, který zabodnou do své oběti, vstříknou do jejího těla paralytický jed a pak už jen chvíli počkají, než může začít hostina. Jenže ta má strašlivou podobu, kdy dravec doslova postupně vysaje všechnu tkáň z oběti, ale zůstane tak zachován obal v podobě krovek a dalších pevných částí. Ty si pak některé druhy zákeřnicovitých lepí na své tělo, a používají je tak jako kamufláž. Jiní přistupují k méně morbidnímu způsobu a zakrývají si tělo kousky listů.

Thumbnail # Brouci potemníci v Mexiku slouží jako živoucí šperky
Mohlo by Vás zajímat:

Brouci potemníci v Mexiku slouží jako živoucí šperky

Vědci zatím přesně nevědí, jak se zákeřnicovitým daří lepit mrtvé schránky dohromady a následně je umisťovat na své vlastní tělo. Je to pro ně každopádně vhodná kamufláž, ale i svým způsobem brnění, které je chrání. Doslova se obalí mrtvolami, které předtím pozřeli.

Vědci provedli experiment, kdy brouky dali do společnosti pavouků. Pavouci desetkrát častěji napadli brouka bez obalu z mrtvol než toho s mrtvolami. Bylo tak prokázáno, že tento postup je pro zákeřnicovité velmi efektivní.

Zákeřnicovití jsou zkrátka velmi vynalézaví draví brouci, kterým se není radno dostat do cesty, pokud jste například mravenec nebo menší brouk, než jsou oni sami. Jejich způsob obživy nám lidem možná přijde nechutný a morbidní, ale na to se ve světě přírody nehraje. Tam je podstatné jediné – přežít.

Další články

Zavří­t reklamu