Jezero Mega Čad bylo kdysi obří modrou perlou v srdci Afriky.

Jezero Mega Čad bylo kdysi obří modrou perlou v srdci Afriky. | zdroj: iflscience.com


Záběry NASA odhalily zbytky obřího jezera na Sahaře

TÉMATA: jezera | afrika

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 03. 2020 | 10:00

Před tisíci lety byla Sahara úplně jiným místem než dnes. Bylo to místo zalesněné, plné řek a bažin, bohaté na faunu i flóru. Uprostřed toho všeho se nacházelo gigantické jezero větší než Kaspické moře, s rozlohou 400 tisíc čtverečných kilometrů. Jeho pozůstatkem je dnešní Čadské jezero.

Stáří jezera nazývaného Mega Čad se zatím nepodařilo přesně určit, je ale jisté, že existovalo v době, kdy na Sahaře zcela běžně pršelo a byly zde vysoké průměrné srážky. „Toto pravěké jezero, které reprezentuje nepopíratelný důkaz deštivých podmínek v minulosti ve východní Sahaře, má velký význam pro zlepšování našich znalostí o vnitrozemských změnách podnebí a regionální palaeohydrologii,“ říká Eman Ghoneim z Bostonské univerzity.

Dnes se na místě Mega Čadu nachází Čadské jezero. Jeho velikost je ale jen nepatrným zlomkem onoho tehdejšího obřího jezera. Obrysy původního Mega Čadu odhalily snímky ze satelitu Landsat. Maga Čad byl ve své době největším jezerem v Africe. Se změnou klimatu začal vysychat, až z něj zbylo jen Čadské jezero, a i to se velmi zmenšilo. Za posledních 1000 let se dostalo do stavu, že téměř vyschlo, naposledy něco takového hrozilo v letních obdobích let 1908 a 1984. Současná rozloha jezera je menší než 1 500 km čtverečných. Vědci očekávají, že v následujících letech může Čadské jezero zcela vyschnout.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 03. 2020 | 10:00

Zavří­t reklamu