válkaČeskoslovenskoobjevy

Za vynálezem jednorázových papírových plenek stojí znečištěné auto jednoho dědečka. Jaké další příběhy skrývají věci kolem nás?

Za vynálezem jednorázových papírových plenek stojí znečištěné auto jednoho dědečka. Jaké další příběhy skrývají věci kolem nás?
Zdroj: Procter & Gamble

Není asi žádným překvapením, že za objevy praktických věcí, které nám každodenně usnadňují naši práci, stál většinou sám život. Jaká je historie jednorázových plenek, šamponů nebo pracího prášku? U jejich začátků stála mnohdy metoda pokusu a omylu, ale jedno je jisté – novinky Procter & Gamble zlepšovaly ve své době hygienu a měnily životní styl.

Komerční sdělení 17. února 2021

Jednorázové plenky

Procter & Gamble

Možná to bude trochu překvapivé, ale u počátků jednorázových papírových plenek Pampers nestála žádná maminka ani žádný tatínek, ale dědeček Victor Mills, který vzal svoji dceru a vnouče na výlet a potřeboval si ulehčit přebalování. A protože byl zároveň technologem ve společnosti Procter & Gamble, byl to už jen krůček k tomu, aby se plenky začaly vyrábět ve velkém a pomohly od té doby miliardám dětí i jejich rodičů. Existuje nepřeberné množství variant. Nejpozoruhodnější jsou ty pro předčasně narozená miminka. Když je uchopíte, zjistíte, že jsou dokonce ještě menší než vaše dlaň! V Čechách dodává Pampers tyto maličké plenky přímo do perinatologických center v porodnicích. Aktuálně na tyto miniplenky přispěje každý, kdo si zakoupí jakýkoli produkt Pampers na Alza.cz.

Šampony na vlasy

Procter & Gamble

I když se může zdát, že šampony na vlasy používají lidé odnepaměti, není tomu tak. Dříve lidé používali k mytí vlasů pouze mýdlo, které sice dobře odstraňuje nečistoty, ale k vlasům není příliš šetrné. Moderní šampony spatřily světlo světa teprve před sto lety! A od té doby se výrobci předhánějí, která varianta se zalíbí zákazníkům nejvíce. Pravdou je, že šampon bychom měli vybírat podle typu našich vlasů. Pro kštici se sklonem k suchým lupům, což je případ dokonce 73 % z nás, jak ukázaly nedávné průzkumy, je vhodný třeba Head & Shoulders Supreme. A značka Pantene dokonce v těchto týdnech uvádí řadu Lift’n’Volume bez silikonů a sulfátů, o čemž se mohlo dámám před 100 lety jenom zdát.

Prostředky na praní prádla a mytí nádobí

Procter & Gamble

Neskutečný pokrok zaznamenaly i prací a mycí prostředky. Zatímco ještě před pár desetiletími se prádlo složitě vyvařovalo, dnes stačí hodit kapsli do bubnu pračky, přidat prádlo a zapnout na 30 stupňů, protože i tato teplota moderním značkám pracích prostředků od společnosti Procter & Gamble, jako je například Ariel, stačí k tomu, aby bylo prádlo stoprocentně čisté. Obdobně je tomu s Jarem na nádobí. Když ho v rakovnické Rakoně začali v roce 1960 vyrábět, byla potřeba celá polévková lžíce na 5 litrů velmi horké vody. Dnes si s nečistotami poradí jen malá kapka přípravku. A pokud myjete nádobí v myčce, tak věřte, že i tu stačí zapínat na 30 stupňové programy. Ušetříte tak spoustu energie, která by byla jinak spotřebovaná na ohřev vody, a planeta Vám poděkuje.

Další články

Zavří­t reklamu