
Není asi žádným překvapením, že za objevy praktických věcí, které nám každodenně usnadňují naši práci, stál většinou sám život. Jaká je historie jednorázových plenek, šamponů nebo pracího prášku? U jejich začátků stála mnohdy metoda pokusu a omylu, ale jedno je jisté – novinky Procter & Gamble zlepšovaly ve své době hygienu a měnily životní styl.
Jednorázové plenky
Možná to bude trochu překvapivé, ale u počátků jednorázových papírových plenek Pampers nestála žádná maminka ani žádný tatínek, ale dědeček Victor Mills, který vzal svoji dceru a vnouče na výlet a potřeboval si ulehčit přebalování. A protože byl zároveň technologem ve společnosti Procter & Gamble, byl to už jen krůček k tomu, aby se plenky začaly vyrábět ve velkém a pomohly od té doby miliardám dětí i jejich rodičů. Existuje nepřeberné množství variant. Nejpozoruhodnější jsou ty pro předčasně narozená miminka. Když je uchopíte, zjistíte, že jsou dokonce ještě menší než vaše dlaň! V Čechách dodává Pampers tyto maličké plenky přímo do perinatologických center v porodnicích. Aktuálně na tyto miniplenky přispěje každý, kdo si zakoupí jakýkoli produkt Pampers na Alza.cz.
Šampony na vlasy
I když se může zdát, že šampony na vlasy používají lidé odnepaměti, není tomu tak. Dříve lidé používali k mytí vlasů pouze mýdlo, které sice dobře odstraňuje nečistoty, ale k vlasům není příliš šetrné. Moderní šampony spatřily světlo světa teprve před sto lety! A od té doby se výrobci předhánějí, která varianta se zalíbí zákazníkům nejvíce. Pravdou je, že šampon bychom měli vybírat podle typu našich vlasů. Pro kštici se sklonem k suchým lupům, což je případ dokonce 73 % z nás, jak ukázaly nedávné průzkumy, je vhodný třeba Head & Shoulders Supreme. A značka Pantene dokonce v těchto týdnech uvádí řadu Lift’n’Volume bez silikonů a sulfátů, o čemž se mohlo dámám před 100 lety jenom zdát.
Prostředky na praní prádla a mytí nádobí
Neskutečný pokrok zaznamenaly i prací a mycí prostředky. Zatímco ještě před pár desetiletími se prádlo složitě vyvařovalo, dnes stačí hodit kapsli do bubnu pračky, přidat prádlo a zapnout na 30 stupňů, protože i tato teplota moderním značkám pracích prostředků od společnosti Procter & Gamble, jako je například Ariel, stačí k tomu, aby bylo prádlo stoprocentně čisté. Obdobně je tomu s Jarem na nádobí. Když ho v rakovnické Rakoně začali v roce 1960 vyrábět, byla potřeba celá polévková lžíce na 5 litrů velmi horké vody. Dnes si s nečistotami poradí jen malá kapka přípravku. A pokud myjete nádobí v myčce, tak věřte, že i tu stačí zapínat na 30 stupňové programy. Ušetříte tak spoustu energie, která by byla jinak spotřebovaná na ohřev vody, a planeta Vám poděkuje.