Před 550 miliony let vypadala většina tvorů nějak takto, jejich vymření mělo na svědomí magnetické pole

Před 550 miliony let vypadala většina tvorů nějak takto, jejich vymření mělo na svědomí magnetické pole | zdroj: dailymail.co.uk


Za vymírání zvířat před 550 miliony let může přepólování magnetického pole

TÉMATA: pravěk | zvířata |

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 02. 2016 | 13:30

Před 550 miliony let zemské magnetické pole změnilo své póly. Díky tomu začalo masivní vymírání živočichů, tvrdí nová studie. Začala se oslabovat ozonová vrstva a zvýšilo se UV záření.

Magnetické pole začalo být velmi aktivní a změnilo své póly. Ozonová vrstva se na některých místech ztenčila až na 20 až 40 procent. "Domníváme se, že narušení ozonové vrstvy a zvýšená radiace měly na svědomí masivní vymírání živočišných druhů, " říká  Joseph Meert z univerzity na Floridě. Ovšem vymírání mělo za následek, že se začali vyvíjet tvorové s lepším zrakem a odolnější tělesnou schránkou. Lepší zrak jim umožňoval najít si úkryt, tvrdší tělesná konstrukce zase dovolila zahrabat se pod zem a vybudovat si zde útočiště. Do té doby byla Země plná tvorů s měkkými schránkami a s velmi málo vyvinutým zrakem. To se ale právě díky zhoršeným podmínkám na Zemi změnilo. Ve finále je tak právě magnetické pole jednou z příčin urychlení evolučního vývoje v tomto období. Mnoho druhů vyhynulo, aby se jiné dostaly do popředí. Podobné to bylo při dopadu meteoritu v době dinosaurů. Ti nebyli schopni se novým, mnohem komplikovanějším podmínkám přizpůsobit. Naopak do té doby nenápadní malí savci dokázali přežít. Krása evoluce spočívá právě v tom, že život i přes velké katastrofy vždy přetrvá. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 02. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu