Vypadá to jako skupinové foto z vězeňského dvora. Tito pruhovaní jsou ale průkopníci fotbalu, kteří preferovali tvrdou hru - kopance pod kolena | zdroj: Wikicommons


Za vším hledej zednáře, i za fotbalem! A začalo to kopanci

TÉMATA: sport | fotbal | sekty

Nebýt zednářů, fotbal by dnes vypadal úplně jinak. Stáli u zrodu jednotných pravidel fotbalu i u vzniku první fotbalové asociace. Neobešlo se to však bez „okopávání kotníků“.

user-avatar

Jan Kyzlink

15. 06. 2018 | 11:00

Po staletí se fotbal hrál bez univerzálně platných pravidel. Co dědina, to jiná pravidla. Fotbalová revoluce stejně jako ta průmyslová vypukla v Anglii v 19. století, kde fotbal právě zažíval svou renesanci. Fotbalisté z různých škol byli frustrováni chaotickým stavem hry a nemožností sehrávat zápasy mezi sebou.

To vše do památné schůze 26. října 1863 v zednářské hospodě Freemason's Tavern v Londýně, kde si dali dostaveníčko kapitáni, sekretáři a další zástupci 12 londýnských a předměstských fotbalových klubů. Šlo vesměs o vysoké státní úředníky, právníky, rejdaře, tedy příslušníky bohatých vrstev, kteří hráli aktivně fotbal. V té době byla totiž kopaná sportem elit. Sešli se, aby založili fotbalovou asociaci, která by stanovila jednotná pravidla hry. To však – jak se ukázalo – nebylo vůbec jednoduché! Trvalo to 44 dní a stálo to 6 schůzí, než se fotbaloví bossové dohodli.

Největší spory propukly, když se jednalo o zákazu běžet s míčem v ruce a když se navrhlo odstranit ze hry hacking (nakopnutí soupeře do nohy od kolene dolů). „Většina londýnských klubů jsou lidé z byznysu, kteří na sebe musí dávat pozor!“ zaznělo například na schůzi. S tím nesouhlasil hlavně zástupce Blackheath FC – Francis Cambell, který tvrdil, že hacking je právě to, co dělá fotbal fotbalem.

„Zrušením hackingu z tohoto sportu vymizí potřebná kuráž a odvaha! V poslední době pozoruji, jak se tento původně mužný a přiměřeně surový sport stává příliš civilizovaným. Bez hackingu hrozí, že tento sport bude tak měkký, že ho budou schopni hrát i Francouzi!“ varoval Cambell.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Jan Kyzlink

15. 06. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu