válkaČeskoslovenskoobjevy

Za vším hledej zednáře, i za fotbalem! A začalo to kopanci

Za vším hledej zednáře, i za fotbalem! A začalo to kopanci
Zdroj: Wikicommons

Nebýt zednářů, fotbal by dnes vypadal úplně jinak. Stáli u zrodu jednotných pravidel fotbalu i u vzniku první fotbalové asociace. Neobešlo se to však bez „okopávání kotníků“.

Jan Kyzlink 15. června 2018

Po staletí se fotbal hrál bez univerzálně platných pravidel. Co dědina, to jiná pravidla. Fotbalová revoluce stejně jako ta průmyslová vypukla v Anglii v 19. století, kde fotbal právě zažíval svou renesanci. Fotbalisté z různých škol byli frustrováni chaotickým stavem hry a nemožností sehrávat zápasy mezi sebou.

To vše do památné schůze 26. října 1863 v zednářské hospodě Freemason’s Tavern v Londýně, kde si dali dostaveníčko kapitáni, sekretáři a další zástupci 12 londýnských a předměstských fotbalových klubů. Šlo vesměs o vysoké státní úředníky, právníky, rejdaře, tedy příslušníky bohatých vrstev, kteří hráli aktivně fotbal. V té době byla totiž kopaná sportem elit. Sešli se, aby založili fotbalovou asociaci, která by stanovila jednotná pravidla hry. To však – jak se ukázalo – nebylo vůbec jednoduché! Trvalo to 44 dní a stálo to 6 schůzí, než se fotbaloví bossové dohodli.

Největší spory propukly, když se jednalo o zákazu běžet s míčem v ruce a když se navrhlo odstranit ze hry hacking (nakopnutí soupeře do nohy od kolene dolů). „Většina londýnských klubů jsou lidé z byznysu, kteří na sebe musí dávat pozor!“ zaznělo například na schůzi. S tím nesouhlasil hlavně zástupce Blackheath FC – Francis Cambell, který tvrdil, že hacking je právě to, co dělá fotbal fotbalem.

„Zrušením hackingu z tohoto sportu vymizí potřebná kuráž a odvaha! V poslední době pozoruji, jak se tento původně mužný a přiměřeně surový sport stává příliš civilizovaným. Bez hackingu hrozí, že tento sport bude tak měkký, že ho budou schopni hrát i Francouzi!“ varoval Cambell.

Další články

Zavří­t reklamu