válkaČeskoslovenskoobjevy

Za války zachránil život nepříteli a riskoval svůj vlastní

Za války zachránil život nepříteli a riskoval svůj vlastní
Zdroj: wikicommons

Každá válka má na svém kontě zástupy krvavých obětí a hrůzných lidských příběhů. A každá má také své hrdiny. Během druhé světové války se jedním takovým stal i německý pilot Franz Stigler, který nasadil svůj krk, aby ochránil nepřítele. A vzniklo tak přátelství na celý život.

Crazy Eyes 21. prosince 2018

Psal se rok 1943, bylo těsně před Vánoci a venku zuřila válka. 19. prosince se konal jeden ze spojeneckých náletů nad území nacistického Německa. Z něj se vracel i silně poškozený bombardér B-17F Flying Fortress, pojmenovaný „Ye Olde Pub“, když v tom jeho piloti spatřili jen pár metrů od své kabiny německý messerschmitt. Posádka si v tu chvíli byla jistá, že se blíží poslední vteřiny jejich života. Letadlo bylo těžce poničeno a ocitlo se na obloze nad severním Německem samo, bez ochrany spojeneckých stíhaček. Polovina členů posádky byla navíc zraněná a zadní střelec mrtev.

Americkému pilotovi Charlesovi Brownovi bylo teprve 21 let a účastnil se svého prvního bojového letu. Brown i kopilot odvrátili na malý okamžik zrak od nepřátelského stroje, a když na něj pohlédli znovu, nevěřili svým očím. Muž, řídící německý letoun, totiž nezmáčkl spoušť kulometů, ale kývl Američanům na pozdrav.

Německý pilot přitom nebyl žádný začátečník. Jednalo se o letecké eso poručíka Franze Stiglera, kterému v té chvíli zbývalo pouze jediné sestřelené letadlo k získání Rytířského kříže – nejvyššího německého ocenění za statečnost. Nicméně Stigler v sobě našel dostatek rytířskosti a rozhodl se životy americké posádky ušetřit.

Podle vyprávění stál Stigler v době bombardování na základně, kouřil cigaretu a čekal, až mechanici přezbrojí a natankují jeho stíhačku. Vtom uslyšel zvuk motorů bombardéru B-17. Ten letěl tak nízko, že vypadal, jakoby se chystal přistát a následně zmizel za stromy. Stigler na nic nečekal, skočil do kabiny a vydal se kořist pronásledovat.

Když už se chystal zamířit a stisknout spoušť, zarazilo ho, že z bombardéru nevyšla jeho směrem ani jedna. Když však pohlédl na své nepřátele detailněji, uviděl, že zadní střelec je mrtvý, dvojice kulometů jeho střelecké věže na ocase letounu má hlavně svěšené k zemi a zbytek posádky je zraněn. V očích amerických letců viděl jen strach. „Ta B-17 byla to nejpoškozenější letadlo, které jsem kdy ve vzduchu viděl“, prohlásil později Stiegler. „Kdybych vystřelil, byla by to vražda.“

Stiegler se nakonec rozhodl doprovodit americký bombardér až nad Severní moře, kde nepřátelské posádce naposledy zasalutoval a obrátil směr letu zpět do Německa, doufaje, že se o jeho činu nikdo nedozví, protože v opačném případě by mu hrozil trest smrti.

Poté, co americký bombardér B-17 opustil území okupované Evropy, přeletěl přes 250 mil nad Severním mořem a následně úspěšně přistál na základně v britském Norfolku. Po přistání samozřejmě uvedl Brown všechny skutečnosti v pooperačním hlášení, nadřízení mu ale zakázali tento příběh šířit dál. Jakékoliv sympatizování s nepřítelem nebylo z pochopitelných důvodů žádoucí. Brown toto později komentoval slovy: „Někdo rozhodl, že nemůžete být současně člověk a přitom sedět v německém kokpitu.“

Charlie Brown a Franz Stigler v roce 2008

Charlie Brown a Franz Stigler v roce 2008

Brown ale nezapomněl. A to ani za dlouhých 40 let, kdy se konečně rozhodl začít jednat. V roce 1987 tak začal hledat muže, který mu kdysi dal druhou šanci. Proto si podal inzerát, ve kterém stálo, že hledá toho, kdo mu 20. prosince 1943 zachránil život.

A shodou náhod Stiegler v té době bydlel ve Vancouveru, kam se přestěhoval z rodného Německa, a bývalého amerického letce samozřejmě kontaktoval. Když následně přišel okamžik jejich prvního poválečného setkání, Brown k tomu řekl: „Bylo to jako setkání se členem rodiny. Jako s bratrem, kterého jsem neviděl 40 let.“

Od té doby byli bývalí nepřátelé těmi nejlepšími přáteli. A to až do jejich smrti v roce 2008, kdy zemřeli pouhých šest měsíců od sebe. Franz Stiegler v 92 letech a Charles Brown v 87.

Další články

Zavří­t reklamu