válkaČeskoslovenskoobjevy

Za uhrančivým pohledem Elizabeth Taylor stála genetická porucha

Za uhrančivým pohledem Elizabeth Taylor stála genetická porucha
Zdroj: thevintagenews.com

Elizabeth Taylor se do dějin kinematografie nezapsala pouze hereckým výkonem, ale také okouzlujícím vzhledem. Už méně lidí ví, že na jejím uhrančivém pohledu se podepsala tělesná anomálie. A nebyl to jediný zdravotní problém hollywoodské krásky.

Simona Knotkova 24. února 2018

Elizabeth Taylor se narodila se vzácnou genetickou poruchou, kterou nazýváme distichia. Tato anomálie způsobuje, že má jedinec dvě řady řas. Právě odtud tedy pocházelo černé podtrhnutí očí, které pohledu herečky dodávalo neobyčejné kouzlo. Bohužel to nebyla jediná zdravotní odchylka, na kterou Taylor během svého života trpěla. Ty další už ani nebyly tak příjemné.

Už po porodu jí coby novorozenci byla diagnostikována skolióza – patologické vychýlení páteře. Situaci ještě zhoršil úraz z roku 1944. Tehdy dvanáctiletá Elizabeth spadla během natáčení filmu O Velkou cenu z koně a zlomila si páteř. Zranění však nebylo v době svého vzniku odhaleno a způsobilo, že herečka další roky trpěla silnými bolestmi zad. Teprve v roce 1956 podstoupila operaci, během které byly poškozené meziobratlové ploténky nahrazeny kostmi od dárce. O pět let později dostala tak závažný zápal plic, že jí lékaři museli provést tracheotomii.

Foto ze snímku O Velkou cenu (1944)

Foto ze snímku O Velkou cenu (1944)

Přetrvávající zdravotní potíže a bolesti vyústily v oblíbené „řešení“ i mnoha dalších umělců – Taylor začala pít a ve velkém užívat léky. Na rozdíl od jiných to ale neskončilo tím nejhorším a v roce 1984 úspěšně absolvovala léčení na klinice Betty Ford Center. Před veřejností a svými příznivci nic neskrývala. Stala se tak úplně první celebritou, která překonala stud a otevřeně promluvila o svém problému. Vyhráno ale zdaleka neměla.

Následovalo několik relapsů a dalších léčení. Ještě v roce 2001 se herečka postarala o rozruch, když opilá předávala cenu na Zlatých glóbech. Po většinu života také bojovala s váhou a silně kouřila.

Právě skutečnost, že sama na tom byla se zdravím špatně, přispěla pravděpodobně tomu, že byla velmi činná v pomoci ostatním. Jako jedna z prvních osobností se aktivně zapojila do boje s AIDS. Bylo to v době, kdy kolem nemoci existovala ještě spousta předsudků.

"Je už dost špatné, že lidi umírají na AIDS, ale nikdo by neměl umírat na ignoranci," nechala se herečka slyšet během své kampaně

„Je už dost špatné, že lidi umírají na AIDS, ale nikdo by neměl umírat na ignoranci,“ nechala se herečka slyšet během své kampaně

„Došlo mi, že díky svému jménu bych mohla otevřít určité dveře. Mohla bych vzít svou slávu, kterou jsem vždy nesnášela a léta jsem se jí snažila uniknout, a využít ji k něčemu dobrému. Chtěla jsem už odejít do důchodu, ale bulvár mě nenechal na pokoji. Říkala jsem si tedy: ‚Pokud budete se mnou dál takhle vyje*ábat, využiju vás,'“ řekla v rozhovoru pro Vanity Fair. Nakonec se jí podařilo získat přes 270 milionů dolarů

V posledních letech svého života se kvůli zádům už pohybovala na vozíčku a jen zřídka se ukazovala na veřejnosti. Zemřela 23. března 2011 na následky srdečního onemocnění. Jedním z jejích posledních přání bylo, aby ji na vlastní pohřeb přivezli pozdě. Ani po smrti se svých zlozvyků nehodlala vzdát.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu