válkaČeskoslovenskoobjevy

Za to, že rajčata jsou červená, může meteorit, který vyhubil dinosaury

Za to, že rajčata jsou červená, může meteorit, který vyhubil dinosaury
Zdroj: messagetoeagle.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Že jsou rajčata červená, ví každé malé dítě. Jenže málokdo ví, že rajčata jsou červená kvůli dopadu meteoritu v pravěku. Prapředci této oblíbené zeleniny tehdy změnili svůj genom.

Tomáš Chalupa 3. srpna 2020

Meteorit dopadl na planetu Zemi před 60 miliony let. Podmínky pro život se zcela změnily, což vedlo mimo jiné k vyhynutí dinosaurů. Ovšem problémy měly také rostliny. Vědci zjistili, že genom rajčat se v té době ztrojnásobil a došlo v něm k mnoha změnám. Je zřejmé, že rajčata se snažila adaptovat na nové podmínky. „Takto extrémní rozšíření genomu ukazuje na snahu vyrovnat se s novou situací,“ říká vedoucí projektu výzkumu genomu rajčat René Klein Lankhorst.

Rajčata chtěla přežít, a proto se začala měnit a zbavovala se genetického balastu. Právě v této době získala svou sytě červenou barvu. Zároveň zmizelo několik genů, které produkovaly toxiny. Tehdejší rajčata by pro člověka byla nepoživatelná.

Vědci jsou dnes schopni zkoumat geny rostlin do hluboké minulosti a odhalovat tak tajemství jejich vývoje. Možná, že i barva jiných plodin byla původně jiná, kdo ví?

Další články

Zavří­t reklamu