válkaČeskoslovenskoobjevy

Za to, že lidé začali chodit, mohou dávné supernovy

Za to, že lidé začali chodit, mohou dávné supernovy
Zdroj: sciencealert.com

Je to trochu šílená teorie, ale přesto ji nelze vyloučit. Vědci našli souvislost mezi tím, že člověk před miliony let začal chodit po dvou a explozemi supernov. Jaké mohou mít tyto dvě zcela odlišné události spojitost?

Tomáš Chalupa 19. července 2019

Podle astronomů se Země před zhruba 2,6 miliony let doslova koupala v kosmickém záření, jehož původ byl v explozích prastarých supernov. Radiace z těchto supernov ionizovala v nižších částech atmosféry a způsobovala časté bouře s mohutným výskytem blesků. Ty následně způsobovaly rozsáhlé požáry v africké buši, kde se tou dobou pohybovali prapředci člověka. Byli ale ještě více podobní primátům než člověku a nechodili vzpřímeně, nýbrž jen po čtyřech. Časté požáry lesů, které měly devastující účinky, prapředky nakonec vyhnaly z lesů do savan, kde evoluce velela začít se přizpůsobovat a chodit po dvou. Proč? Protože v lese stačilo vylézt na strom a člověk, tedy pardon, primát, viděl do daleka a mohl včas vidět nebezpečí. V prostředí savany byla ale nutnost alespoň se postavit na zadní, aby byl výhled lepší.

„Má se za to, že přechod do savan měl hlavní podíl na bipedalismu předků člověka. Umožňoval jim vidět přes vysokou trávu a sledovat případné predátory,“ říká Adrian Melott z univerzity v Kansasu. Na základě nálezu vrstvy půdy s izotopem železa 60 začali astronomové spekulovat, že původ této vrstvy je ve dvou událostech. První se odehrála před 6,5 milionů let a druhá před 3,2 miliony let. Šlo o dvě exploze supernov. Ty vyslaly k Zemi proudy záření, které ionizovaly atmosféru. Nejkritičtějším momentem celé konstrukce je, jak moc mohla ionizace přispět k zapalování tehdejších lesů. Astronomové opět podle zkoumání vzorků půdy tvrdí, že zřejmě velmi, protože v daném období je v půdě velké množství sazí a dřevěného uhlí, což ukazuje na rozsáhlé požáry.

Teorie je však stále jen teorie a těžko ji půjde někdy zcela ověřit. Je však pravděpodobné, že něco muselo lidské předky z pralesa vyhnat, a je dost dobře možné, že to byly požáry. Jestli je způsobily bouře způsobené dávnými výbuchy supernov, je doslova ve hvězdách.

Další články

Zavří­t reklamu