válkaČeskoslovenskoobjevy

Za studené války se české děti učily, jak se chránit před jaderným útokem

Za studené války se české děti učily, jak se chránit před jaderným útokem
Zdroj: fotoalbum.plzen.eu
+ 10 fotek+ 11 fotek

V případě jaderného výbuchu si lehněte na břicho na zem, nohama směrem k epicentru a hlavu si chraňte rukama. Tak zněla základní instrukce, kterou ještě před třiceti lety slýchaly české děti ve škole v hodinách branné výchovy. Mělo jít o první ochranu při jaderném útoku.

Václav Pokorný 7. ledna 2020

V létě roku 1949 provedl Sovětský svaz úspěšný test atomové bomby a stal se po Spojených státech druhou jadernou mocností. Od toho okamžiku vypukly mezi těmito velmocemi závody ve zbrojení a oba státy se vzájemně předháněly v počtech vyrobených jaderných hlavic. Za dvě desetiletí soupeření nashromáždily ve svých vojenských arzenálech již desetitisíce těchto zbraní hromadného ničení. Kdyby tehdy došlo k použití této ničivé síly, bylo by vyhubeno vše živé na planetě Zemi, a to mnohonásobně.

Komunistické Československo bylo v té době součástí sovětského východního bloku a na možnou jadernou válku v Evropě se připravovalo po svém. Jedním z opatření pro případ války byl i nácvik praktikovaný na československých školách. Každý, kdo v 70. a 80. letech chodil do školy, zažil povinné hodiny branné výchovy. Děti se nacvičovaly v používání plynových masek, spojené s nezapomenutelným vytíráním páchnoucí gumy vatičkou namočenou v lihu, nebo dětské branné soutěži Partyzánský samopal, v níž se učily orientaci v lese, hodu gumovým granátem a střelbě ze vzduchovky. Když pak učitel vyhlásil výbuch jaderné bomby, děti za všeobecného veselí padly na břicho na zem, nohama k epicentru výbuchu a hlavu si chránily dlaněmi. Branná výchova za normalizace probíhala na všech školách a výrazně přispívala k militarizaci celé československé společnosti.

K zásadnímu obratu a ukončení konfrontace mezi zeměmi komunistického bloku a Západem došlo v roce 1987. Tehdy Michail Gorbačov a Ronald Reagan podepsali smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu v Evropě. Tato smlouva odvrátila bezprostřední hrozbu jaderné války v Evropě a Evropané si po mnoha desetiletích strachu z jaderného holocaustu konečně vydechli. O dva roky později v důsledku společenských změn v Československu zmizela ze školních osnov i takzvaná branná výchova. Skončily tak i nezapomenutelné výlety v pláštěnkách a igelitových pytlících navlečených na ruce a na boty, které měly ochránit omladinu před případným chemickým či jaderným útokem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu