válkaČeskoslovenskoobjevy

Za potopení Titanicu mohla prý polární záře

Za potopení Titanicu mohla prý polární záře
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Podle svědků katastrofy byla vidět na obloze velmi silná polární záře. Co to znamená pro potopení Titaniku? Podle některých odborníků je to zásadní fakt, který dává další střípek do mozaiky tehdejších událostí.

Tomáš Chalupa 19. srpna 2021

Polární záře je jev, který souvisí s geomagnetickými bouřemi. Na oko krásná podívaná, ale pro přístroje na palubě lodi mohla mít fatální účinky. Podle nové teorie se mohly navigační a komunikační systémy Titanicu doslova „zbláznit“, což ve výsledku vedlo ke katastrofě. To si alespoň myslí nezávislá odbornice na počasí Mila Zinkova, jejíž studie nedávno vyšla v časopise Weather.

O polární záři mluvili námořníci z RMS Carpathia, která dorazila na místo neštěstí jako první, a také někteří lidé ze záchranných člunů. Mohla ovlivnit polární záře, respektive geomagnetická bouře přístroje Titanicu? Je možné, že byl ovlivněn lodní kompas. I odchylka o pouhého 0,5 stupně mohla odvést obří loď z relativně bezpečné trasy do ledovcového pole. Ovlivněno mohlo být i rádio. Některé lodě SOS z Titanicu vůbec nezachytily, další odpověděly, ale zase jejich odpověď neslyšel nikdo další. To byl případ třeba lodi RMS Baltic, která zaregistrovala signál SOS z Titanicu a odpovídala, že pluje na místo. Její odpověď ale nikdo další nezachytil. Signály se podivně ztrácely, jak později tvrdili radisté z Balticu.

Thumbnail # Soud povolil rozřezání trupu Titaniku, ale jen pro speciální účel
Mohlo by Vás zajímat:

Soud povolil rozřezání trupu Titaniku, ale jen pro speciální účel

Na druhou stranu je těžké připustit, že by tyto skutečnosti, i kdyby byly pravdivé, přivodily zkázu Titanicu. Podle všech zpráv nebyl odchýlen nijak zásadně od své plánované trasy a poruchy na rádiu nemohly jeho konec uspíšit, pouze mohly oddálit připlutí záchranných lodí. Efekty geomagnetické bouře na lodní přístroje se po tak dlouhé době už zřejmě nepodaří plně ověřit, a tak jsou na místě jen spekulace, případně zkoumání záznamů výpovědí tehdejších účastníků. Nové světlo ani polární záře ale zřejmě do případu už nevnese.

Další články

Zavří­t reklamu