válkaČeskoslovenskoobjevy

Za Petra Velikého Rusové platili daň z vousů

Za Petra Velikého Rusové platili daň z vousů
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Petr Veliký je považován za reformátora a jednoho z nejosvícenějších ruských carů. Málo se ale ví, že přišel také s daní z vousů, kterou platili ruští vousáči.

Tomáš Chalupa 27. května 2019

Dne 5. října roku 1698 se Petr Veliký navrátil do Ruska ze své velké vzdělávací cesty po Evropě. Na této cestě se mimo jiné setkal s Isaacem Newtonem, navštívil Oxfordskou univerzitu, britskou královskou mincovnu, doky holandského válečného námořnictva a seznámil se s moderními stavebními postupy použitými při stavbě města Manchesteru. Načerpal mnoho informací, které mu měly pomoci reformovat zaostalou matičku Rus.

V Moskvě se shromáždili přední představitelé státu, aby si vyslechli Petra Velikého a jeho představy o dalším budování země. Jenže Petr Veliký udělal něco nečekaného. Vytáhl ze své torny velkou břitvu a sám oholil vous vrchnímu veliteli ruské armády. A pokračoval dál přes nejrůznější ministry, dvořany a úředníky. Nakonec jeho holičského řádění byl ušetřen jen patriarcha, jakýsi stařec a jeho vlastní osobní strážce. Všichni ostatní přišli o své vousy rukou cara.

Zejména mez bojary, hrdými ruskými šlechtici a bojovníky, carovo chování vyvolalo zděšení. Na svoje kníry a plnovousy byly totiž nesmírně hrdí a naprosto nechápali, co to car dělá. Velmi rychle ale pochopili. Car totiž nechal ihned vydat nařízení, že všichni lidé vyjma popů a nevolníků musí být odteď oholeni. I když byli popové holení ušetřeni, i tak byli čelní představitelé církve carovým nařízením pobouřeni a považovali ho dokonce za rouhání.

Ostatně kdysi jiný velký panovník Ivan Hrozný prohlásil: Holení vousů je zločin, který ani krev všech mučedníků nesmyje. Měl tedy zjevně na vousy opačný názor než Petr Veliký. Muž měl podle popů vypadat tak, jak ho Bůh stvořil, a to znamenalo i s vousy.

Petr Veliký se dostal pod tlak veřejnosti a byl nucen něco udělat. Měl zprávy o tom, že někteří velmoži jsou ochotní zaplatit nemalou sumu, aby si mohli nechat růst své vousy. Rozhodl se proto velmi pragmaticky. Kdo chtěl nosit vousy, musel zaplatit speciální daň. Daň neměla jednotnou výši, dnes by se řeklo, že byla progresivní. Čím vyšší měl nositel vousů sociální postavení, tím vyšší daň platil. Kdo ji zaplatil, dostal speciální měděnou minci a mohl mít vousy libovolné délky. Tato daň byla v platnosti po celou dobu vlády Petra Velikého a zrušila ji až jeho manželka Kateřina I. která se ujala vlády po jeho smrti.

Rusko nebylo jedinou zemí, kde tato daň platila. Zavedl ji také anglický král Jindřich VIII. Tudor.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu