Olga Čuříková, jak si ji pamatuje z nedávné doby, kdy moderovala pořad Barvy života. | zdroj: ČT


Za Olgou Čuříkovou: Poslechněte si, jak v 60. letech zpovídala skupinu Golden Kids

TÉMATA: česká televize | moderátorky

user-avatar

Blondie

17. 03. 2016 | 20:00

Ve věku 83 let zemřela po dlouhé nemoci televizní a rozhlasová moderátorka Olga Čuříková. Do paměti televizních diváků se zapsala jako první moderátorka týdeníku pro mládež Vlaštovka a seznamovacího pořadu Pokus pro dva. Po sovětské okupaci v roce 1968 však její oblíbená tvář na dlouhou dobu z obrazovky zmizela.

Kultivovaný projev, milý úsměv na rtech, profesionální přístup – to vše se pojilo v osobnosti Olgy Čuříkové. První zkušenosti sbírala jako redaktorka v Československém rozhlasu, od konce 50. let se začala objevovat na televizní obrazovce. Uváděla živě vysílaný týdeník pro mládež Vlaštovka, který jí vynesl velkou popularitu. Děti jí psaly dopisy a žádaly o její fotografii. Také moderovala s Eduardem Hrubešem pořad Pokus pro dva, který měl na svou dobu velmi moderní ráz a tak trochu připomínal dnešní reality show. 

V 60. letech šly fotky s jejím autogramem na dračku.

Kvůli svým politickým postojům musela Čuříková nejprve opustit pořad Vlaštovka, aby neměla negativní ideový vliv na děti. Později zanikl i pořad Pokus pro dva. Olga Čuříková pro televizi dál pilně pracovala jako dramaturgyně, ale v roce 1972 dostala výpověď. Nemínila se s tím ale smířit a na televizi podala žalobu, ale byla donucena ji stáhnout. Nakonec zakotvila v pražském Divadle hudby, kde uváděla pořady Lyry Pragensis. Na televizní obrazovky se vrátila po sametové revoluci a moderovala magazín pro seniory Barvy života. Ze svého profesionálního nasazení neslevila ani v pozdějším věku a dokonce odmítla používat čtecí zařízení a hovořila vždy spatra.

Připomeňme si její bezchybný projev v pořadu Čaj o páté s Golden Kids, kde si v roce 1969 povídala s tehdy populárním pěveckým triem Martou Kubišovou, Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem.

 

user-avatar

Blondie

17. 03. 2016 | 20:00

Zavří­t reklamu