válkaČeskoslovenskoobjevy

Za naším vědomím sídlí skrytá inteligence nevědomí

Za naším vědomím sídlí skrytá inteligence nevědomí
Zdroj: messagetoeagle.com

Pouze malá část našeho myšlení je vědomá. Už Sigmund Freud přikládal největší význam nevědomé části mysli. I nyní jsou psychologové přesvědčeni, že v podvědomí se skrývá klíč k naší mysli.

Tomáš Chalupa 12. prosince 2017

„Mnoho lidí si myslí, že mají své myšlení plně pod kontrolou. Ale mýlí se. Denně dělají mnoho nevědomých psychických i fyzických úkolů, aniž si to uvědomují,“ říká Ron Rensink, profesor z univerzity v Britské Kolumbii. Shrnuje tak jednu z hlavních premis celého problému. Naše nevědomí nás řídí a my o tom většinou ani nevíme.

Dobrým příkladem je řízení auta, které se skládá z množství činností, jako je točení volantem, řazení rychlostí a podobně. Pokud bychom se jimi neustále zabývali na vědomé části, zřejmě bychom dříve nebo později havarovali. Řízení auta je do značné míry automatický proces, který má v rukou naše nevědomí.

Rensink provedl zajímavý experiment. Dával skupině lidí otázky, na které v drtivé většině nemohli znát odpověď. V prvním testu odpovídali pomocí speciální tabulky používané při „hrách na duchy“. Respondentům stačilo nepatrně pohnout rukou určitým směrem místo odpovědi. Tím pádem byl tento pohyb podvědomý, lidé nad ním neměli čas přemýšlet. Výsledky byly překvapivě dobré. Rozhodně lepší než ve druhém testu, kde lidé museli odpovědět slovy ano nebo ne. Z toho Rensink vydedukoval, že naše podvědomí odpovědi zná, tudíž je vybaveno inteligencí.

„Můžeme se domnívat, že neznáme vědomě určitou odpověď, ale to neznamená, že ji neznáme vůbec. Odpověď je v našem podvědomí. Možná jsme ji slyšeli v rádiu nebo jinde, ale nevěnovali jsme jí pozornost,“ říká Rensink. Naše podvědomí si ji ale zapamatovalo navždy. Právě tam možná leží klíč k seberozvoji a lepšímu využívání naší mozkové kapacity, bohužel to zatím stále příliš neumíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu