Co by si asi pražský dort přál k vlastním dortovým narozeninám? Foto: Vasilisa Malinka | zdroj: Russia Beyond


Na dort "Praha" se v Sovětském svazu stály fronty. Oblíbenou pochoutku přitom Češi vůbec neznají

TÉMATA: gastronomie | Sovětský svaz | Praha

V éře Sovětského svazu se na něj stály enormně dlouhé fronty. Kdo získal dort Praha, ten byl machr a záviděla mu celá ulice, ba co ulice - celé město.

user-avatar

Marta Šindlauerová

15. 01. 2020 | 17:45

Mnozí Rusové přitom dodnes věří, že recept pochází skutečně z Prahy, jenže v Praze o takovém dortu jaktěživ nikdo neslyšel.  A sotva ho někdo znal a zná i mimo metropoli. Recept ve skutečnosti vymyslel šéfkuchař moskevské restaurace "Praha", Vladimir Guralnik. Byl to mimochodem velmi šikovný a akční kuchař, vymyslel přes třicet oblíbených sovětských dortů. Mezi nimi třeba i v Rusku dosud populární dezert "ptačí mléko".

Dort "Praha" bývá občas přirovnáván k takové levnější a skromnější verzi vídeňského dortu "Sacher", neobsahuje ovšem žádný likér a má o něco víc čokoládového krému. Pokud byste snad pochybovali o tom, že je to legenda mezi kulinářskýmí výtvory, tak vězte, že v letošním roce oslaví už 65 let na trhu a v běžných ruských obchodech a cukrárnách je zcela běžně k dostání. Ostatně pokud stále nemůžete úplně tak přijít na kloub tomu, proč zrovna "Praha", pak byste asi měli vědět, že ani u nás prodávané "ruské vejce" se ničemu z ruské kulinární kultury příliš nepodobá, a ani nic podobné "moskevskému chlebu" se v Moskvě neprodává. Vězte však, že oblíbenost dortu "Praha" se i po pětašedesáti letech drží na špici a pokud byste někdy měli chuť na tuto delikatesu, nechť Vám poslouží video s receptem pod článkem.

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Marta Šindlauerová

15. 01. 2020 | 17:45

Zavří­t reklamu