válkaČeskoslovenskoobjevy

Na dort „Praha“ se v Sovětském svazu stály fronty. Oblíbenou pochoutku přitom Češi vůbec neznají

Na dort „Praha“ se v Sovětském svazu stály fronty. Oblíbenou pochoutku přitom Češi vůbec neznají
Zdroj: Russia Beyond
+ 7 fotek+ 8 fotek

V éře Sovětského svazu se na něj stály enormně dlouhé fronty. Kdo získal dort Praha, ten byl machr a záviděla mu celá ulice, ba co ulice - celé město.

Marta Šindlauerová 15. ledna 2020

Mnozí Rusové přitom dodnes věří, že recept pochází skutečně z Prahy, jenže v Praze o takovém dortu jaktěživ nikdo neslyšel. A sotva ho někdo znal a zná i mimo metropoli. Recept ve skutečnosti vymyslel šéfkuchař moskevské restaurace „Praha“, Vladimir Guralnik. Byl to mimochodem velmi šikovný a akční kuchař, vymyslel přes třicet oblíbených sovětských dortů. Mezi nimi třeba i v Rusku dosud populární dezert „ptačí mléko“.

Dort „Praha“ bývá občas přirovnáván k takové levnější a skromnější verzi vídeňského dortu „Sacher“, neobsahuje ovšem žádný likér a má o něco víc čokoládového krému. Pokud byste snad pochybovali o tom, že je to legenda mezi kulinářskýmí výtvory, tak vězte, že v letošním roce oslaví už 65 let na trhu a v běžných ruských obchodech a cukrárnách je zcela běžně k dostání. Ostatně pokud stále nemůžete úplně tak přijít na kloub tomu, proč zrovna „Praha“, pak byste asi měli vědět, že ani u nás prodávané „ruské vejce“ se ničemu z ruské kulinární kultury příliš nepodobá, a ani nic podobné „moskevskému chlebu“ se v Moskvě neprodává. Vězte však, že oblíbenost dortu „Praha“ se i po pětašedesáti letech drží na špici a pokud byste někdy měli chuť na tuto delikatesu, nechť Vám poslouží video s receptem pod článkem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu