Holubova chůze může připomínat taneční kreace. | zdroj: sciencefocus.com


Za charakteristickým holubím pohybem hlavy se skrývá celá věda. Prokázal to úsměvný experiment

TÉMATA: holubi | příroda | zvířecí anatomie

Nenasytnost, spontánní vyměšování stolice, tiché hrdelní zvuky, organizované slety – to všechno si většinou představíme, když přemýšlíme o holubech. Napadlo vás ale někdy zamyslet se nad tím, proč tito opeřenci při chůzi pořád tak podivně pokyvují hlavou? Některým ornitologickým vědcům nedávala tato otázka spát, ale i oni se dočkali odpovědi.

user-avatar

Marta Šindlauerová

27. 12. 2019 | 08:30

Díky zaníceným učencům teď víme, co přesně způsobuje onen zvláštní pohyb, během kterého holub vypadá, jako by se pohyboval do rytmu nějakého chytlavého beatu. Výzkum začal už v roce 1978 na prestižní kanadské univerzitě. Okřídlence tam tehdy umístili do plastové bedýnky s běžícím pásem a poté detailně pozorovali jeho chůzi ve zpomalených záběrech. Ukázalo se, že tito ptáci hlavou nekývají – oni jí pohybují dopředu. Celý zkoumaný pohyb se tak skládá ze dvou fází: „posunutí“ a „udržení“ a jde v něm o to, že holub nejprve posune hlavu asi o 5 centimetrů dopředu, nechá ji na místě a pak posune celé tělo, aby hlavu „dohnal“.

Tato akce proběhne asi pětkrát až osmkrát za vteřinu, lidské oko ale tuto rychlost nevnímá, a i kvůli tomu se nám zdá, že se hlava holuba pohybuje dopředu i dozadu, ačkoli ve skutečnosti k navrácení hlavy směrem vzad nedochází. Celý tento pohyb pomáhá holubům ke stabilizaci obrazu kolem nich. Umožňuje jim to zhodnotit okolí dříve, než do něj vstoupí, a to je může zachránit nejen při případném útoku predátorů, ale usnadňuje jim to rovněž lokalizaci potravy. Aaron Blaisdell, profesor zkoumající chování zvířat, má v rukávu také vtipnou historku z výzkumu. Když prý holuba z běžícího pásu sundal a nesl ho zpět do klece, holub si stále myslel, že je ještě v pohybu a nepřestával pokyvovat hlavou.

Holub samozřejmě není jediným představitelem ptačí říše, který tento – pro mnohé lidi zábavný pohyb – nevědomky provádí. Podobnou chůzi mají například i jestřábi, jeřábi, čápi nebo obyčejné slepice. 

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Marta Šindlauerová

27. 12. 2019 | 08:30

Zavří­t reklamu