válkaČeskoslovenskoobjevy

Za bývalého režimu se 28. říjen slavil jako Den znárodnění

Za bývalého režimu se 28. říjen slavil jako Den znárodnění
Zdroj: campanarius.cz
+ 4 fotky+ 5 fotek

28. říjen, Den vzniku samostatného československého státu, byl za první republiky slaven až s nábožnou úctou. Když se však po druhé světové válce chopili moci komunisté, snažili se ho degradovat a pro jistotu jej přejmenovali na Den znárodnění.

Václav Pokorný 28. října 2019

Krátké oživení tradice slavení 28. října, k němuž došlo po druhé světové válce, skončilo Únorem 1948. Komunisté dokázali s tímto dnem neskonale zatočit. Tvrdili například, že bez 7. listopadu 1917, kdy v Rusku proběhla bolševická revoluce, by 28. října 1918! Až do roku 1951 mohl být 28. říjen slaven ještě jako Den nezávislosti, avšak od tohoto roku už jen jako Den znárodnění.

Důvodem této změny byla nenávist komunistů k demokratickému odkazu první republiky a potřeba zlikvidovat vše, co by tyto ideje mohlo připomínat. Přímé zdůvodnění pak nalezneme v zákoně přijatém Národním shromážděním v roce 1948:

„Ponechání dne 28. října dnem pracovního klidu a jeho označení jako Den znárodnění je odůvodněno tím, že v říjnu roku 1945, v prvním roce po osvobození, převzal lid znárodněním do svých rukou nejdůležitější část národního hospodářství a že právě dne 28. října bylo manifestačně prohlášeno znárodnění valné části průmyslu a všeho bankovnictví. 28. říjen se tak po osvobození stal dnem oslav znárodnění a je také výročním dnem slavnostního vyhlášení jak dvouletého, tak pětiletého hospodářského plánu.“

„Den znárodnění“ byl jako den pracovního klidu veden až do roku 1975, kdy se z něj stal „pouze“ významný, tedy pracovní den. Od tohoto roku byl tento den spojován hlavně se vznikem Československé federace, vyhlášené 28. října 1968.

V roce 1988 se stal 28. říjen opět výhradně pouze Dnem nezávislosti. Toho dne však proběhla na Václavském náměstí protikomunistická demonstrace, která byla rozehnána obušky a vodními děly. Původní význam byl tomuto dni vrácen až v roce 1989. Od roku 1993 platí však tento svátek pouze pro nově vzniklou Českou republiku; naši bratři Slováci nezaujímají k tomuto dni jednoznačný postoj, a proto jej neslaví.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu