Potápěči se potopili k Franklinově lodi už 93krát.

Potápěči se potopili k Franklinově lodi už 93krát. | zdroj: iflscience.com


Z vraku Franklinovy lodě byly vytaženy další artefakty

TÉMATA: vraky | expedice | franklinova výprava

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 03. 2020 | 10:00

Společný výzkumný tým se snaží stále rozplétat okolnosti zkázy Franklinovy polární výpravy. Potápěči se proto opakovaně vydávají k vraku lodi Erebus a vynášejí z něj další předměty.

Celkem bylo uskutečněno 93 ponorů, při kterých strávili potápěči pod hladinou 110 hodin. Potápěčské týmy pracují s novou technologií, která je schopná odstraňovat velké vrstvy sedimentu, takže se mohou lépe dostat k samotnému vraku.

Na palubě vraku už byla nalezena celá řada předmětů – plukovnické výložky, keramické nádoby, kartáč s kančími štětinami, pouzdro na pero a další předměty, které většinou patřily kapitánovu stewardovi Edmundu Hoarovi. Všechny předměty po vylovení končí v kanadské laboratoři v Ottawě, kde je provedena analýza.

Vědci tak získávají další střípky do mozaiky epického příběhu zkázy ambiciózní polární výpravy. Tu vedl zkušený Lord Franklin a skládala se ze dvou lodí – HMS Terror a HMS Erebus. Obě lodě uvízly v ledu a 129 členů posádek bylo uvězněno na dva roky. Na palubě zemřel sám Franklin, zoufalí námořníci se pak vydali po ledě hledat pomoc u velrybářských osad na severu Kanady. Inuitské legendy mluví o tom, že byli spatřeni vyhublí zubožení muži vlekoucí čluny se zásobami. Nikdo z nich se ale nevrátil živý. O průběhu výpravy se od té doby mohlo jen spekulovat, až v loňském roce byl objeven vrak Erebusu, čímž se odborníkům otevřela nová cesta k tomu, aby zjistili další informace o této tragické expedici.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 03. 2020 | 10:00

Zavří­t reklamu