válkaČeskoslovenskoobjevy

Z venkovského učitele tajným agentem, vše ale ukončila zrada

Z venkovského učitele tajným agentem, vše ale ukončila zrada
Zdroj: studenec.cz

Příběh Václava Knotka je dalším z řady těch, které ukazují, že každý se může stát hrdinou a každý v osudové chvíli má na výběr. Václav Knotek se rozhodl a zaplatil za to.

Tomáš Chalupa 28. března 2019

Václav Knotek byl vše možné, jen ne prototyp budoucího hrdiny. Oblíbený venkovský učitel měl ve Studenci v Podkrkonoší rodinu a klidný život. Chodil do Sokolu, věnoval se dětem, byl vlastenec. Vše by tak zůstalo, kdyby nevypukla druhá světová válka a především okupace Československa. Knotek se přihlásil do odboje. Už toto rozhodnutí bylo mimořádně odvážné. Měl dvě malé děti a v odboji ho dříve nebo později čekala smrt. Ta by měla zřejmě podobu výslechů a mučení na gestapu, které už si pro Knotka šlo. V poslední chvíli ho kdosi varoval a Knotek utekl v přestrojení za ženu na Slovensko.

Tam však dlouho nezůstal a přes Turecko se dostal až do Francie. Ta však zanedlouho sama kapitulovala před nacistickým Německem a Knotek musel pokračovat dál, až do Anglie. Tady se stal vedoucím šifrovacího oddělení. Měl na starosti výsadky, šifry, konspirační hesla a tajnou komunikaci. Seznámil se zde s krajanem Karlem Svobodou, který se zde připravoval na seskok na území protektorátu. Tato v podstatě malá epizoda měla mít pro Knotka dalekosáhlé a velmi neblahé důsledky.

Učitelský sbor studenecké školy, Václav Knotek druhý zleva.

Učitelský sbor studenecké školy, Václav Knotek druhý zleva.

Zatím však nebyl důvod se ničeho obávat. Válka skončila a Knotek se mohl vrátit domů. Na ministerstvu vnitra vedl šifrovací oddělení, ale velmi brzy zjistil, že ho zde žádná perspektiva nečeká. Komunisté samozřejmě o odbojáře z Anglie neměli sebemenší zájem a rychle ho přeřadili jinam. Když byl poprvé předvolán k výslechu, na nic nečekal a i s rodinou uprchl do Anglie. Právě včas, aby se vyhnul zatčení a desítkám let v uranových dolech, jako se to stalo mnoha jiným hrdinům ze Západu.

Mohl v Londýně klidně žít, ale čekala ho další osudová křižovatka. Dostal nabídku britské tajné služby, aby se v přestrojení a s falešnou identitou vrátil do Prahy a vytvořil zde protikomunistickou síť. Knotek souhlasil. Dostal speciální vycpávky do úst, nechal si narůst knír a vlasy, nosil i speciální brýle. Samozřejmě byl vybaven také falešnými doklady.

V Praze se snažil navázat kontakty. Jedním z kontaktovaných byl i Karel Svoboda, se kterým se seznámil za války v Londýně. Knotek nevolal jeho, prostě volal na ministerstvo a náhoda tomu chtěla, že tam seděl Svoboda. Po hlase poznal Knotka a dali si schůzku. Svoboda ale vše řekl policii. Důvody nejsou zcela jasné. Možná se bál provokace, možná skutečně zradil.

Na místě schůzky Knotka zatkli agenti a převezli ho k výslechu. Knotek pochopil, že hra skončila, a než mu stihli položit první otázku, rozkousl kapsli s cyankáli. Zemřel během několika vteřin 16. června 1948. Jeho hrob, existuje li vůbec nějaký, se dodnes nepodařilo najít.

Další články

Zavří­t reklamu