Dokázali byste mít denně na očích svou rakev?

Dokázali byste mít denně na očích svou rakev? | zdroj: boredpanda.com


Z udržitelné knihovny můžete mít po smrti rakev

TÉMATA: ekologie | nábytek | design | udržitelnost

user-avatar

Simona Knotková

23. 05. 2020 | 08:30

S lehce morbidním, ale ekologicky zodpovědným nábytkem přišel designér William Warren. Shelves for Life (česky Poličky na celý život) vám poslouží během života i po smrti.

Během života vám poslouží jako místo na knihy a další předměty, po smrti ji vaši blízcí mohou proměnit v rakev. Takový je koncept udržitelné knihovny londýnského designéra Williama Warrena. Svůj návrh poprvé představil v roce 2005 na londýnském designovém festivalu.

"Dřevo se zbarví, na povrchu zůstanou stopy a skvrny a nábytek se po letech stane vaší součástí. Když zemřete, police se dají rozebrat a přestavit na rakev. Mosazná deska pod dolní policí, na které je zaznamenán příběh o proměně, se pak obrátí a budou na ni vyryta vaše data," říká Warren o svém vynálezu. Zájemci si mohou zdarma stáhnout návrh a knihovnu/rakev si podle něj vytvořit.

Jak se ale dá předpokládat, ne všichni jsou z nápadu nadšení stejně jako jeho autor. Mnoha lidem se příčí myšlenka, že by se každý den měli dívat na kus nábytku, ve kterém jednou skončí jejich ostatky. "Ne každý v tom vidí to kouzlo, ale někteří ano. Design jsem nabídl jedné japonské firmě, ale nelíbilo se jí, že by to mělo připomínat smrt. Některé lidi ten nápad děsí, jiní se mu smějí," přiznává Brit.

On sám je názoru, že se jedná o praktické řešení, které minimálně odlehčí peněženkám pozůstalých. Rakve jsou podle něj totiž tím nejdražším kusem nábytku, který je zároveň vyráběn v té nejhorší kvalitě.

"Všichni jednou zemřeme, nemá cenu to ignorovat nebo na to zapomínat. Pokud o tom dopředu nepřemýšlíte, budete pohřbeni nebo spáleni v dřevotřískové truhle s potiskem, který vypadá jako dřevo, a plastovými držadly, které vypadají jako mosaz. Vaše zarmoucená rodina zaplatí 400 liber za kus odpadu v ceně 40 liber, protože nikdo se neodváží smlouvat s funebrákem. Proto si myslím, že je lepší mít něco, co jste si sami vyrobili, něco solidního, co s vámi žilo a má na sobě skvrny a kazy jako důkaz. Jsem šťastný, že si ji pořizují i další lidé," uzavírá.

 

user-avatar

Simona Knotková

23. 05. 2020 | 08:30

Zavří­t reklamu