válkaČeskoslovenskoobjevy

Z Ruska se nepřetržitě ozývá tajemný rádiový signál. Je klíčem k jadernému útoku?

Z Ruska se nepřetržitě ozývá tajemný rádiový signál. Je klíčem k jadernému útoku?
Zdroj: Sergej Kozmin

Krátkovlnná rádiová stanice UVB-76 vysílá z Ruska už skoro půlstoletí. Nikdo dosud spolehlivě neobjasnil její původ.

Simona Knotkova 27. června 2021

Ruskou stanici, známou pod přezdívkou bzučák, posluchači poprvé zaznamenali už v roce 1973. Celý den se v ní opakuje krátký zvuk bzučení (cca pětadvacetkrát za minutu), který někdy přerušuje hlas člověka. Kromě ruských jmen či náhodných slov byly v rádiu zachyceny i části konverzací. V roce 2001 se posluchači kupříkladu mohli v ruském jazyce doslechnout: „Jsem 143. Nepřijímám oscilátor… Přichází to z počítačové místnosti.“

Thumbnail # Na Měsíci mohlo být pěkně rušno. Američané tam plánovali odpálit atomovou bombu
Mohlo by Vás zajímat:

Na Měsíci mohlo být pěkně rušno. Američané tam plánovali odpálit atomovou bombu

Majitelem rádia je ruská armáda. Bývalý litevský ministr komunikace a informatiky Rimantas Pleikys se nechal slyšet, že hlasy zachycené ve vysílání mají být potvrzením, že operátoři jsou ve střehu. Podle jiných teorií by vysílání signálu o frekvenci 4625 kHz mohlo měřit změny v ionosféře. Může se také zkrátka jednat o šifrovanou vojenskou komunikaci. Ruská strana se k původu stanice nikdy oficiálně nevyjádřila, což jenom přispívá na konspiračních teoriích. Podle té nejdivočejší je signál možná takzvanou Mrtvou ruku (nebo také Perimetr).

Tento pojem se ujal během studené války, kdy existovala vážná hrozba atomového útoku na SSSR. V případě, že by se signál přestal ozývat (z důvodu zničení jeho lidské obsluhy), by byl zadán automatický příkaz k jadernému útoku. Někteří odborníci jsou názoru, že podobné systémy jsou stále aktivní i v nynějším Rusku. Zdali mezi ně patří také rádio UVB-76, se můžeme jen dohadovat.

Nadšenci, kteří stanici pravidelně poslouchají, také míní, že se může jednat o komunikační kanál mezi ruskou sítí špionů a armádou. „V roce 2013 zveřejnili zvláštní vzkaz ‚VYDÁN PŘÍKAZ 135‘, což bylo považováno za testovací zprávu pro plnou bojovou připravenost,“ sdělila BBC jedna z balkánských posluchaček Māris Goldmanis.

Utajená rovněž zůstává přesná lokace rádiové stanice. V minulosti se nacházela nedaleko Povarovo, nyní by patrně měla vysílat z oblasti města Naro-Fominsk.

Další články

Zavří­t reklamu