válkaČeskoslovenskoobjevy

Z řeky Amuru se vynořila podivná želva. Je to dinosaurus, mysleli si Rusové

+ 1 fotka+ 2 fotky

Velký rozruch na sociálních sítích nedávno vyvolaly obrázky podivného plaza s krunýřem želvy, tělem krokodýla, ostny dinosaura a zobákem dravce. Podivný živočich se objevil na břehu sibiřské řeky Amur poblíž ruského města Leninskoje.

Markéta Oderská 27. června 2015

Mnozí si nejprve mysleli, že jde o fake, jenže následné video zveřejněné na YouTube ukázalo, jak se místní lidé snažili dostat zvíře nazpět do řeky. „Pusťme ho do divočiny,“ říká žena na začátku reportáže. Její kolega zvedá želvu ze země a nese ji k řece. Tam ji pokropí vodou a botou ji postrčí dopředu. „Nedělej to,“ napomíná ho žena. „Podívej, ona nechápe, co se děje.“ Muž tedy odnese želvu dál do řeky, aby pochopila. Zvíře se nakonec ponoří do vody a odplave pryč.

Dinosaurus mezi želvami

Dinosaurus mezi želvami

Anastasia Stešinová, která video natočila, přiznala deníku The Siberian Times, že zprvu si neuvědomili, že jde o želvu. „Připomínala nám dinosaura,“ uvedla. „Nikdy jsem něco takové předtím neviděla, ani nikdo z mých přátel,“ dodala. Želva působila hrozivě – kousala svými mocnými čelistmi do tyčí, jimiž se ji snažili odhánět, a pokoušela se na ně i zaútočit, ale naštěstí si na souši coby vodní živočich počínala dost nešikovně.

Podle odborníků se jednalo o želvu nazývanou kajmanka supí, která je nejtěžší sladkovodní želvou na světě. Její statné tělo měří až 140 centimetrů a hmotnost vzrostlých jedinců se pohybuje kolem sto kilogramů. Hlava kajmanky je obrovská, s mohutnými čelistmi; hákovitá horní čelist připomíná dravčí zobák.

Ve dne kajmanka supí leží nehybně na bahnité mělčině a zdálky vypadá jako hrbolatý kámen. Číhá-li pod vodou na kořist, otevře do široka čelisti a mezi nimi pohybuje červeně zbarveným jazykem, který připomíná červa, což je výborné vnadidlo pro ryby. Jakmile ryba lapne po domnělé kořisti, želva sklapne čelisti a kořist pozře. Svými čelistmi může být kajmanka supí nebezpečná i člověku a klidně mu „ucvaknout“ prst.

Čelisti kajmanky supí jsou mocné a nebezpečné.

Čelisti kajmanky supí jsou mocné a nebezpečné.

Není jasné, jak tento plaz, často přezdívaný želvím dinosaurem, skončil na ruském Dálném východě, když se jinak běžně vyskytuje v jihovýchodní části USA, především na řece Mississippi. Jednou z hypotéz je, že ji do řeky vypustil nějaký ruský chovatel, který se již o zvíře nechtěl dál starat. Další z možností je, že tyto želvy chovají na druhém břehu řeky Číňané pro jejich chutné maso a vejce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu