válkaČeskoslovenskoobjevy

Z pusté písečné krajiny udělal Ind za 15 let obří ovocný sad

Z pusté písečné krajiny udělal Ind za 15 let obří ovocný sad
Zdroj: Pixabay

Nehostinnou krajinu proměnil Ind v ovocný sad. Svým činem chce muž inspirovat také ostatní.

Simona Knotkova 25. února 2021

Nápad na ovocný sad vznikl už před patnácti lety. Tehdy se Satyendra Gautam Manjhi z vesnice Imaliyachak v indickém státě Bihár setkal s Dashrathem Manjhim. Dashrath, kterému se přezdívalo „muž, který pohnul horou“, proslul tím, že dvacet let pomocí primitivních nástrojů vysekával cestu, díky níž mohli vesničané bezpečně cestovat horskou oblastí. Svému jmenovci poradil, aby se i on ve své domovině pustil do velkého díla, kterým prokáže činnost komunitě i životnímu prostředí.

Thumbnail # Beznohý veterán sází už 19 let stromy. Holé kopce proměnil v les
Mohlo by Vás zajímat:

Beznohý veterán sází už 19 let stromy. Holé kopce proměnil v les

Dashrath Manjhi mi řekl, abych v této oblasti založil ovocný sad. V té době byla zdejší půda neúrodná a vyprahlá, všude byl jenom písek. V začátcích jsem měl velké problémy. Vodu na zalévání jsem musel přenášet z domu v květináči,“ vypráví muž.

Kromě nedostupného zdroje vody mu práci komplikovala divoká zvířata, která ožírala mladé výhonky. Satyendra byl ale rozhodnutý svůj úkol dotáhnout do konce a pozemek obehnal živým plotem z trnitých keřů. Jeho odhodlanost a úsilí začaly po nějaké době doslova sklízet ovoce. Za patnáct let se mu podařilo vysadit okolo deseti tisícovek stromů s hruškovitým ovocem kvajávou.

Jeho chvályhodné činnosti si všimly také autority, které mu nabídly místo ve státní správě. „Když se premiér Biháru Nitish Kumar dozvěděl o mém přínosu k ochraně životního prostředí, udělal ze mě člena Národní komise pro ochranu dětských práv,“ pochlubil se Satyendra novinářům.

Sázením stromů nejenom oživil pustou a nehostinnou krajinu, ale sám si díky sklizni a prodeji ovocných plodů nyní vydělává slušné peníze. Materiální zisk je pro muže ale vedlejší. Jeho primárním cílem je nadále pěstovat stromy a zvelebovat přírodu v místě svého bydliště. Doufá, že se jeho příběh stane inspirací a také další spoluobčané přiloží ruku k dílu.

Thumbnail # Manželé odkoupili nechtěnou půdu vedle tygří rezervace. Kus přírody se po letech sám zotavil
Mohlo by Vás zajímat:

Manželé odkoupili nechtěnou půdu vedle tygří rezervace. Kus přírody se po letech sám zotavil

„Žádám lidi této země, aby sázeli stromy,“ vzkazuje jim skrze média.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu