Myšlenka je stále stejná, dnešní podoba zimní olympiády je ale na hony vzdálená té původní.

Myšlenka je stále stejná, dnešní podoba zimní olympiády je ale na hony vzdálená té původní. | zdroj: vintag.es


Z první zimní olympiády se Čechoslováci vraceli s prázdnou. Od Kanady dostali v hokeji nakládačku

TÉMATA: zimní olympijské hry | olympiáda | sport | chamonix | francie

user-avatar

Simona Knotková

31. 03. 2019 | 13:00

Ve dnech 25. ledna až 4. února 1924 se ve francouzském městě Chamonix-Mont-Blanc uskutečnily první zimní olympijské hry. Šestnáct zemí přijelo reprezentovat více jak dvě stě padesát sportovců. Nechyběli mezi nimi ani zástupci Československa.

Sportovní událost byla původně označována jako Týden zimních her a měla být předehrou k nadcházejícím 8. letním olympijským hrám, které se toho roku konaly v Paříži. Olympijský kongres v Praze v roce 1925 se ale nakonec dohodl na změně a hry zpětně uznal jako historicky první ročník zimní olympiády.

Do té doby byly zimní sporty součástí letních olympijský her – krasobruslení se objevilo na LOH v Londýně (1908) a Antverpách (1920), lední hokej debutoval rovněž na hrách v roce 1920. Pořadatelé si však byli vědomi, že praktikovat zimní sporty v letních měsících je ošemetné a ne každé pořádající město má k dispozici ledovou plochu. Myšlenku samostatných her propagovalo množství států v čele s Kanadou a Švýcarskem. Proti byly paradoxně skandinávské země, které měly své vlastní Severské hry. Týden zimních her měl být tedy kompromisem mezi příznivci i odpůrci zimní olympiády. Obří úspěch mezinárodní soutěže ale nakonec rozhodl ve prospěch prvního tábora.

Návštěvníci olympiády v hlavním areálu.

Akce se zúčastnilo celkem 258 sportovců ze šestnácti zemí Evropy a Ameriky. Nechybělo ani Československo s týmem 26 účastníků. Tedy abychom byli přesní – účastníků mužského pohlaví. Ženy se v té době účastnily podobných akcí jen v minimálním počtu a konkrétně do Chamonixu se jich podívalo pouhých třináct. Mezi nimi se objevila například teprve jedenáctiletá norská krasobruslařka Sonja Henie. Pozdější vítězka Herma Szabó její přítomnost okomentovala slovy: "S dětmi nezávodím." Ironií osudu ji toto dítě o tři roky později sesadilo z trůnu mistryně světa.

Za zmínku stojí také hokejový turnaj, který zcela ovládli Kanaďané. Soupeřům nastříleli do branky úctyhodných 110 střel a inkasovali pouhé tři. Jen Čechoslováci od nich dostali nadílku v podobě třiceti gólů. Nejúspěšnějším sportovcem her byl krasobruslař Clas Thunberg, který si do rodného Finska odvezl z Francie tři zlaté medaile a jedno stříbro a bronz k tomu. Titulem prvního oceněného sportovce na zimní olympiádě se ale mohl pyšnit jiný rychlobruslař, a to Američan Charles Jewtraw v závodě na 500 metrů. Celkově si nejvíce medailí, 17, vysloužilo Norsko. Naši sportovci bohužel odešli s prázdnou a na první zářez si museli počkat až do další olympiády ve Svatém Mořici, kde skokan na lyžích Rudolf Burkert vybojoval bronz.

První zimní olympiádu si připomeňte v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

31. 03. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu