Mrtvola z papíru, ve které byl celé hodiny střelec-pozorovatel.

Mrtvola z papíru, ve které byl celé hodiny střelec-pozorovatel. | zdroj: warhistoryonline.com


Za první světové války byly velmi užitečné papírové mrtvoly koní

TÉMATA: první světová válka | kamufláže

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 03. 2020 | 09:00

Zákopová válka měla mnohá specifika a jedním z nich byla potřeba ukrýt pozorovatele či snipery v zemi nikoho. To bylo území mezi zákopy, kde většinou nebylo nic kromě kráterů, bláta a sem tam nějakého pahýlu stromu. V takovém prostředí bylo nutné přistoupit k velmi kreativním řešením.

Kromě nejrůznějších dřevěných maket stromů se používaly také papírové makety mrtvol koně. S papírovými maketami začali jako první experimentovat Francouzi, když vyráběli papírové hlavy, které rozmisťovali nad zákopy. Měly upoutat palbu nepřátelských sniperů. Když se tato taktika osvědčila, přistoupili Francouzi k výrobě koňské mrtvoly. Do té se dal schovat vlastní střelec, který odtud mohl nepozorovaně deptat nepřátele.

Francouzi vyrobili maketu, tu pak v noci umístili do „země nikoho“ a následující den se do ní doplazil střelec. Do makety vedl také telefonní drát, takže střelec-pozorovatel mohl hlásit z první ruky, co se u nepřítele děje. Střelec-pozorovatel vydržel v maketě s přestávkami tři dny. Pak si jej všimli Němci, jak šplhal do makety, a zahájili palbu. Francouzi i tak považovali použití koňské makety za úspěch a zopakovali ho na různých místech fronty ještě několikrát.

Němci ani další armády tento způsob kamufláže nepoužívali, místo toho měli v oblibě nejrůznější umělé stromy, pahýly nebo sloupy. První světová válka byla doslova přehlídkou kamuflážního umění, v permanenci byly celé čety malířů, tesařů a dalších řemeslných profesí, které vyráběly podobné makety.

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 03. 2020 | 09:00

Zavří­t reklamu