Tisíce mrtvých ptáků spadly z nebe v městě Beebe v americkém Arkansasu

Tisíce mrtvých ptáků spadly z nebe v městě Beebe v americkém Arkansasu | zdroj: AP


Z nebe pršely tisíce mrtvých ptáků! Mohla za to armáda, UFO, nebo náhoda?

TÉMATA: ptáci | Arkansas | úhyn ptáků | vlhovci | hrdličky

user-avatar

Crazy Eyes

28. 06. 2015 | 10:45

Představte si, že jdete po ulici a na zemi najdete mrtvého ptáka. Nic divného, že? Ptáci, jako všichni živočichové, prostě občas zemřou - stářím, nemocí nebo je někdo uloví. Ale co kdybyste šli po ulici a na zemi neležel jeden, ale stovky a tisíce těchto ptáků? Přesně to se totiž před čtyřmi lety dělo téměř po celém světě. Někteří lidé tvrdili, že jde o předzvěst apokalypsy. Ta se naštěstí nekonala, co tedy za tajemným úhynem opeřenců stálo?

O silvestrovské noci, na přelomu let 2010 a 2011, spadlo v americkém Arkansasu z nebe na zem až pět tisíc mrtvých vlhovců červenokřídlých. Další masové úhyny ptáků se poté objevily i jinde ve Spojených státech, a nejen tam. Podobné události hlásilo také Švédsko, Velká Británie, Itálie, Japonsko, Thajsko nebo Brazílie. Incidenty vyvolaly vlnu konspiračních a apokalyptických teorií a do svých proroctví je často zařazovali různí náboženští extremisté. Podle některých domněnek mohou za úhyny testy tajných technologií americké armády, meteority nebo zemětřesení, aktivující znečištění z ropné skvrny v Mexickém zálivu. Jiní za úhyny ptáků vidí biblická znamení.

Podle vědců se ale o žádnou záhadu nejedná. “Není na tom nic apokalyptického nebo něco, co by muselo být nějak odlišné od toho, čeho jsme svědky každý týden,” prohlásila například Kristen Shulerová z amerického Národního centra pro zdraví divočiny při vládní Agentuře pro geologický průzkum (USGS). Déšť mrtvých ptáků se prý dá zcela logicky vysvětlit. Nejznámější případ úhynu vlhovců v Arkansasu vědci z USGS odůvodňují tím, že ptáky ve vzduchu pravděpodobně zaskočil velký hluk, způsobený silvestrovským ohňostrojem, který v hejnu způsobil paniku. Vlhovci, kteří ve tmě prakticky nevidí a v noci málokdy vylétávají, tak ztratili orientaci a naráželi do překážek nízko nad zemí, když se snažili ohňostrojům vyhnout. Následný úhyn asi pěti set vlhovců a špačků v sousední Louisianě byl podle Shulerové způsoben nečekaně studeným počasím.

Vysvětlení pro masivní úhyn opeřenců se snažili najít i italští vědci. Podle ornitoložky Nadii Caselliové mohly stovky hrdliček u italské Boloni zahynout poté, co se přejedly slunečnicových semínek. Ty totiž u hrdliček způsobují selhání jater a ledvin. Vysvětlení vědců sice zní docela přesvědčivě, hmatatelné důkazy ale chybí, vše je jen na úrovni spekulací. Jedna věc tady navíc opravdu nehraje – i když jednotlivé vědecké teorie vypadají logicky, jak je možné, že k podobným případům došlo po celém světě v rozmezí jen pár týdnů? Na to už nikdo uspokojivou odpověď nepřinesl…

user-avatar

Crazy Eyes

28. 06. 2015 | 10:45

Zavří­t reklamu