Čaj má dlouhou historii, svět začal dobývat už před třemi tisíci let.

Čaj má dlouhou historii, svět začal dobývat už před třemi tisíci let. | zdroj: ancientpages.com


Z nápojů se nejvíce pije čaj a to už 3000 let

TÉMATA: čaj | čína | buddhisté

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 06. 2019 | 12:00

Pokud bychom vynechali čistou vodu, pak se celosvětově ze všech možných nápojů vypije čaj. Jeho historie je přitom stará skoro jako lidstvo samo a sahá podle čínských bájí až do 3. století před naším letopočtem.

Není žádným překvapením, že domov čaje je v Číně. Zdejší lidé čajové lístky používali nejdříve k přípravě léčivých lektvarů, ale rychle zjistili, že samotný lektvar se dá docela dobře pít. Vše začalo podle legend v roce 2737 před naším letopočtem. Čínský vládce císař Šen Nung, což byl nadšený verbalista a také věhlasný učenec, usnul pod listy vzrostlého čajovníku. Do té doby byl císař zvyklý pít jen vařenou vodu. A když usnul, pár čajových lístků mu spadlo do jeho číše s horkou vodou. Jak to dopadlo, už asi tušíte. Císař se probudil, dal si pár hltů vody a zjistil, že chutná lahodně.

Velkými propagátory pití čaje byli buddhističtí mniši, kteří čaj popíjeli při mnohahodinových meditacích. Mniši se začali ve velkém věnovat jeho pěstování a kultivaci. Z buddhistických chrámů v Číně se čaj šířil také do Japonska a Koreje. Do chrámů totiž často zavítali mniši z těchto zemí a často si s sebou odvezli zásoby čajových lístků. Brzy tak obliba čaje v obou zemích rovněž prudce vzrostla. A přidávaly se další země jako Tibet nebo Vietnam.

Vyvíjely se také stále nové techniky sušení čajových lístků a přibývalo druhů čaje a jeho příprava. Evropští misionáři byli první Evropané, kteří se setkali s čajem právě na svých minisonářských cestách do těchto zemí. Byli to Nizozemci, kteří jako první přivezli čínský čaj do Evropy. Kolem roku 1609 už Východoindická společnost začala na svých rychlých lodích dovážet čaj do Evropy ve velkém.

Velkou popularitu si získal čaj zejména v Anglii. Tam jej ovšem mohli popíjet jen boháči, šlechtici a příslušníci královské rodiny, tak byl drahý. Pro běžného Angličana byl čaj asi stejně dostupný jako perlový náhrdelník.

Z Číny se jako dar carovi dostal čaj také do Ruska. A tam vynalezli jednu speciální nádobu na jeho vaření, tzv. samovar. V Rusku se také čaj stal rychle nápojem méně majetných vrstev. Stále byl dražší než jiné nápoje, ale jeho cena už byla pro místní akceptovatelná.

Dnes je domovinou čaje v podstatě celý svět. Společně s kávou se dělí o přízeň miliard lidí a nezdá se, že by jeho obliba měla v dohledné době klesnout. Naopak objemy prodejů celosvětové stála rostou a existují vzácné druhy čaje, které jsou stejně drahé, jako zlato.

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 06. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu