válkaČeskoslovenskoobjevy

Z moře zmizely dva vraky nizozemských ponorek

Z moře zmizely dva vraky nizozemských ponorek
Zdroj: iflscience.com

Dvě nizozemské ponorky HNLMS O 16 a HNLMS K XVII potopili Japonci v prosinci roku 1941 poblíž malajského pobřeží. Od té doby ležela obě plavidla na mořském dně i se svými posádkami. Teď jsou obě pryč.

Tomáš Chalupa 13. srpna 2019

Příčina zmizení ovšem není nijak záhadná. Mohou za ní potápěči-sběrači kovů. Pro malajsijské obyvatele jsou vraky válečných plavidel vítaným zdrojem kovů, které pak mohou zpeněžit prodejem do sběru. Nizozemské ponorky tak zřejmě byly postupně rozebrány a prodány do šrotu.

Bronz, hliník i ocel, to vše se vykupuje a na jedné lodi se dá vydělat i několik milionů dolarů, pokud se celá rozebere. Takto neslavně skončilo rozebraných odhadem kolem 40 vraků ze druhé světové války. Jsou mezi nimi i známé lodě HMS Repulse, HMS Prince of Wales, HMS Exeter, HMS Encounter, HNLMS De Ruyter, HNLMS Java a HNLMS Kortenaer. Všechny tyto lodě zmizely ze dna moře a zřejmě skončily ve šrotu.

O zmizení lodí už byly informovány nizozemské úřady. Paradoxní je, že nizozemská vláda podepsala před rokem s Malajsií smlouvu o větší ochraně vraků z období druhé světové války. Bohužel se zjevně nic moc neděje a místní potápěči dál pokračují v rozebírání válečných plavidel.

Potopení ponorky O 16 přežil jeden námořník Cor de Wof, takže se ví, jak ponorka skončila. Plula kolem ostrova Tioman, když najela na minu. Na můstku byl de Wolf a několik dalších námořníků na hlídce. Ponorka vybuchla a rozpadla se na dvě poloviny. De Wolf skončil ve vodě a viděl, jak ponorka okamžitě klesla pod hladinu. Na moři kromě něj plavali ještě čtyři další námořníci, kteří s ním byli na hlídce. Společně plavali směrem, kde tušili pevninu, ale jeden po druhém námořníci postupně odpadávali a mizeli v temnotě nebo v hlubinách. Po 35 hodinách ve vodě doplaval jediný de Wolf k ostrovu Dayang. Zde se mu s pomocí domorodců podařilo spojit s jednotkou australské armády a byl dopraven do Singapuru. Ponorce velel kapitán Bussemaker, jehož vnučka Marriette Bussemakerová se shodou okolností stala ministryní školství a vědy. Bylo to právě za jejího úřadování, kdy se poprvé začalo tušit, že vrak O 16 zmizel. Připadla jí tak povinnost informovat příbuzné, že místo posledního odpočinku jejich předků je pryč.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu