válkaČeskoslovenskoobjevy

Z lodi TSS Duke of Lancaster je dnes volná galerie pod širým nebem

Zaoceánský parník TSS Duke of Lancaster plul po světových mořích mezi lety 1956 a 1979. Zatímco jeho dvě sesterské lodě skončily ve šrotu, jeho čekal ve výslužbě jiný osud.

Tomáš Chalupa 4. listopadu 2019

Duke of Lancaster mohl na palubu pojmout přes tisícovku pasažérů a stovku automobilů. V kajutách bylo místo pro 400 pasažérů, kteří si zaplatili lístky první třídy. V roce 1979 se loď vrátila ze své poslední plavby, když zakotvila v Mostyn Docks a zůstala tam po dalších třicet let. Loď tam chátrala a rezivěla a zdálo se, že její osud tím definitivně končí.

Ale zatímco zvenčí vypadala uboze, její interiér zůstával v překvapivě dobrém stavu. Dokonce se objevovaly plány, že by loď po rekonstrukci mohla opět vyplout na moře. Tyto plány vzaly ale rychle za své, a tak byla loď jen příležitostným cílem pro urban explorery, kteří prozkoumávali její útroby včetně velmi zachovalé strojovny a můstku.

Lodi se začalo říkat Fun Ship a stala se čímsi jako galerií. Streetartoví umělci pomalovali její boky, uvnitř na palubě určené automobilům je umístěna padesátka hracích automatů v poměrně unikátní sbírce. Tu spravuje od roku 2012 několik místních sběratelů. Cílem do budoucna je přilákat ještě více umělců a skutečně rozjet galerii uvnitř i na bocích lodi. Zatím jsou na lodi k vidění graffiti od umělců jako GOIN, Fin DAC nebo Mr. Zero.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu