válkaČeskoslovenskoobjevy

Z Libavé chtěli Sověti střílet na celou západní Evropu balistické rakety, možná i jaderné

Z Libavé chtěli Sověti střílet na celou západní Evropu balistické rakety, možná i jaderné

Vojenský prostor Libavá na Olomoucku sloužil jako cvičiště Československé lidové armády. Jenže po okupaci v roce 1968 sem umístili své jednotky i Sověti a patřila jim i část prostoru. Co se v ní dělo, nikdo přesně neví.

Tomáš Chalupa 26. září 2014

Jisté je, že sovětská část prostoru sloužila jako základna raketových jednotek. Sila pro jaderné střely byla umístěna v přísně tajných komplexech. Nesměli do nich jak českoslovenští vojáci, tak politici a neexistovala žádná možnost, jak se tam dostat. Celkem dvacet raketových sil bylo soustředěno na třech palebných postaveních: Stará Voda, Přáslavice a Zelený kříž.

Armáda na Libavé

Armáda na Libavé

Jenže sila byla zatím prázdná. To však trvalo jen do roku 1983, kdy se do prostoru přesunula 122. raketová brigáda ze Sovětského svazu. Tato jednotka byla vybavena balistickými raketami země-země schopné zasáhnout cíle ve vzdálenosti 1000 kilometrů. Mohly nést konvenční i jaderné hlavice. Jednotka nepodléhala armádnímu velení, byla řízena přímo z Moskvy. Šlo o mimořádně důležitou strategickou jednotku, která měla být odpovědí na rozmístění amerických střel Pershing 2 v Německu. Z Libavé mohlo být současně odpáleno 18 střel na celou západní Evropu. Šlo o nejničivější zbraně, jaké kdy byly na našem území umístěny.

Raketa 9K76 Temp při odjezdu z Libavé

Raketa 9K76 Temp při odjezdu z Libavé

Zbývá vyřešit zásadní otázku. Byly rakety vybaveny jadernými hlavicemi, nebo jen konvenčními? Oficiální záznamy neexistují a ruské archivy jsou v této věci stále uzavřeny. Nicméně podle některých historiků je jasné, že jaderné zbraně na našem území skutečně byly. Při stahování sovětských vojsk na počátku devadesátých let několik vysokých důstojníků prohlásilo do médií, že všechny jaderné zbraně byly z Československa staženy. Tudíž tam nějaké musely být. Potvrzení však přinese až otevření ruských tajných archivů.

Staré bunkry sovětské armády dál chátrají na Libavé

Staré bunkry sovětské armády dál chátrají na Libavé

Z raket na Libavé měli také velké obavy Američané. Dokonce tak velké, že se sovětskou stranou dohodli, že jejich inspektoři přijedou na Libavou a budou dohlížet na to, jak se rakety odvážejí. V roce 1988 přijeli v civilu na přísně tajnou misi. Nevěděl o ní ani tehdejší náčelník prostoru Libavá. Měli možnost fotit a také natáčet filmové záběry z přísně tajných prostor. Právě tyto filmy by mohly být dalším důkazem, že na Libavé jaderné zbraně byly. Ale ani Američané tyto filmové záznamy zatím české straně neposkytli.

Další články

Zavří­t reklamu