válkaČeskoslovenskoobjevy

Z kůže vězňů si prý dělala stínítka. Ilse Koch se právem přezdívalo Buchenwaldská čarodějnice

Z kůže vězňů si prý dělala stínítka. Ilse Koch se právem přezdívalo Buchenwaldská čarodějnice
Zdroj: wikipedia.org

Válka proměnila mnoho jedinců. Anebo jenom odhalila jejich skutečné charaktery? Ilse Koch vyrostla ve slušnou a veselou ženu, nástupem nacismu se ale začala měnit v lidské monstrum, které si vysloužilo přezdívku Buchenwaldská čarodějnice.

Simona Knotkova 24. října 2017

Buchenwaldská bestie, Královna Buchenwaldu, Řezníkova vdova nebo taky Buchenwaldská děvka. Jen málokterý člověk dostane za svůj život tolik přezdívek, jako se to během krátkého působení v koncentračních táborech podařilo Ilse Koch.

Narozená jako Margarete Ilse Köhler (22. září 1906) vyrůstala v rodině drážďanského továrního předáka. Hodná a bezproblémová dívka se vyučila účetní a po skončení školy začala pracovat v úřadě. V roce 1932 se stala členkou nacistické strany, kde se také o dva roky později potkala s budoucím manželem Karlem Ottou Kochem. Právě díky němu se v roce 1936 dostala k velmi lukrativní pozici – práci dozorkyně a sekretářky v koncentračním táboře Sachsenhausen.

Ilse Koch na archivním snímku

Ilse Koch na archivním snímku

Po krátké zkušenosti pokračovala do tábora v Buchenwaldu, kde se zrodila její pověst sadistky a lidského monstra. Mimo jiné prý Koch ráda zabíjela potetované zajatce a sbírala jejich kůže s kérkami. Prý tak pomáhala táborovému doktorovi Erichu Wagnerovi, který o vztahu mezi tetováním a kriminalitou psal dizertační práci. Sama si ze získaných kůží údajně dělala stínítka na lampy. Podle výpovědí svědků byla také vysazená na těhotné, které bičovala a jinými fyzickými způsoby je mučila.

V Buchenwaldu Koch působila až do roku 1943. Poté byla společně se svým manželem obviněna ze zpronevěry, obohacování se na zajatcích a, paradoxně, zabíjení vězňů. Ilse byla uvězněná do roku 1944, ale pro nedostatek důkazů ji propustili. Jejího manžela čekal horší osud. Pár týdnů před koncem války byl mnichovským soudem odsouzen k popravě.

Před tribunálem v Dachau

Před tribunálem v Dachau

Ilse Koch dostala po letech dlouhého procesu trest doživotí. Údajná nymfomanka nelenila ani během uvěznění v Dachau a se spoluvězněm stihla zplodit dítě, které v cele taky porodila. Uwe Köhler byl matce hned po narození odebrán a poprvé se s ní potkal až ve svých devatenácti letech, při návštěvě věznice v Aichachu. Jeden ze synů, které měla Ilse s Karlem, spáchal nedlouho po válce sebevraždu.

Tu si nakonec zvolila i šedesátiletá Koch a v roce 1967 se oběsila. Poslední roky ji prý trápily bludy a byla přesvědčená, že se jí některý z přeživších zajatců přijde pomstít.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu