válkaČeskoslovenskoobjevy

Z japonské budky se nikam nedovoláte. Lidé si v ní léčí smutek ze ztráty milované osoby

Z japonské budky se nikam nedovoláte. Lidé si v ní léčí smutek ze ztráty milované osoby
Zdroj: odditycentral.com

V japonském městě Otsuchi najdete bílou telefonní budku se starým telefonem s rotační číselnicí. Nikam se z ní ale nedovoláte. Pokud si tedy nechcete popovídat se zesnulým člověkem...

Simona Knotkova 30. června 2019

Telefonní budku na kopci postavil v roce 2010 Itaru Sasaki. Byl to jeho způsob, jak se vyrovnat se smrtí drahého bratrance, kterému pravidelně „volal“ a povídal si s ním. Pro budku se vžil název Větrný telefon.

„Moje myšlenky jednoduše nemohly být vyslány ven přes obyčejnou telefonní linku. Chtěl jsem, aby je odnesl vítr,“ říká muž.

O rok později ji zpřístupnil také veřejnosti. Mnohem větší počet lidí se totiž musel náhle vypořádat s bolestnou ztrátou – na japonské pobřeží udeřila v roce 2011 vlna tsunami, která zabila nejméně patnáct tisíc lidí. Přírodní katastrofě nezůstalo ušetřeno ani město Otsuchi. Ničivý vodní živel vzal životy osmi stovkám jeho obyvatel.

První tři roky po tragédii budku navštívilo více než deset tisíc lidí. Mnoho z nich se do budky vrací opakovaně. „Telefon není připojený, ale lidé mají pocit, že je na druhé straně drátu poslouchají zesnulí milovaní. Chci, aby se ostatní co nejdříve vrátili ke svým životům tím, že se vyznají ze svých pocitů,“ vysvětluje Sasaki.

Někteří lidé v budce hledají odpovědi na otázky, jiní do telefonu vyjadřují stesk či se ujišťují, že se má zesnulá osoba dobře. „Neslyším ho, jsem jediná, kdo mluví. Vím ale, že on mě slyší, a to mi k životu stačí,“ povídá pravidelná návštěvnice budky, která v požáru ztratila syna. Jiná žena vypráví, že do budky chodí společně s vnuky, kteří postrádají zesnulého dědu.

Podle psychologů je hovor s mrtvým člověkem skvělou terapeutickou pomůckou. Člověk se díky ní vymluví ze všech myšlenek, které se mu honí hlavou, a uleví si od strastí v duši. Sasaki umístil do budky také sešit, do něhož lidé mohou vepisovat vzkazy pro zesnulé.

V poslední době z budky volají rovněž cestovatelé zvenčí, kteří se o ní dozvěděli díky internetu. Budka se navíc podívá na filmové plátno – režisér Nobuhiro Suwa o ní točí film, který by do japonských kin měl vstoupit v příštím roce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu