válkaČeskoslovenskoobjevy

Z domu rodiny Winstona Churchilla někdo ukradl záchod, byl celý ze zlata

Z domu rodiny Winstona Churchilla někdo ukradl záchod, byl celý ze zlata
Zdroj: allthatisinteresting.com

Kdo mohl být tak hloupý, aby kradl záchod? Takovou otázku si kladl sám tvůrce toalety Catellan. Pak si ale vzpomněl na jednu důležitou věc – záchod byl přece celý ze zlata!

Tomáš Chalupa 20. října 2019

Záchod byl ukraden před několika dny z Blenheimského paláce, rodiště slavného Winstona Churchilla. Jeho cena se odhaduje na 4,8 milionu liber, protože byl vyroben z 18 karátového zlata. Byl to plně funkční záchod, který byl pojmenován America. S trochou představivosti se tak dá konstatovat, že když na něj člověk usedl, tak doslova s… na Ameriku.

Autorem mistrovského díla byl italský umělec Maurizio Catellan. Ten jej původně vyrobil pro výstavu nazvanou Vítězství není volba. Kdy ž se Catellan dozvěděl o krádeži záchodu, nejprve to považoval za nějaký hloupý žert. Pak si ale uvědomil, z čeho sám ten záchod vyrobil, a hned mu to bylo jasné.

Záchod byl původně vystaven v Guggenheimově muzeu v New Yorku, kde mohl každý návštěvník během tří minut vyzkoušet funkčnost splachovadla. Výstava měla velký úspěch a poté se přesunula do Blenhaimského paláce, kde si mohli nádhery záchodu užít i obyvatelé Velké Británie.

Výstava trvala sotva dva dny, když záchod zmizel. Byla to daň za to, že byl zvolen stejný model jako v New Yorku a lidé měli k záchodu přímý přístup. Bezpečnostní opatření byla mizerná, takže skupina profesionálních zlodějů s nejméně dvěma auty záchod poměrně lehce odcizila. Následně jej nejspíše roztaví, aby získala čisté zlato. Záchod jako takový byl těžko prodejný, protože to byl jediný exemplář, a kupec by se tedy pustil do nákupu kradeného zboží.

Sám Catellan bral celou věc s nadhledem. Podle něj měla být America satirou na bohatství, protože ať jste bohatí či nikoliv, vaše lejno bude vypadat vždy stejně.

V souvislosti s krádeží byli obviněni dva lidé, kteří ale byli vzápětí propuštěni. Jedním byl šestašedesátiletý senior, druhým třicetiletý muž. Ani jeden s případem zřejmě nemá nic společného. Policie stopu po pachatelích nemá a zlatý záchod je tak možná nenávratně pryč.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu