válkaČeskoslovenskoobjevy

Z bezdomovce udělali důstojníka a hodili ho do vody, aby zmátli Němce

Z bezdomovce udělali důstojníka a hodili ho do vody, aby zmátli Němce
Zdroj: mysteriousuniverse.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Bezdomovec z Walesu Glyndwr Michael oklamal Adolfa Hitlera. Bohužel už o tom nevěděl, protože byl po smrti. Jedna z nejdokonalejších špionážních operací druhé světové války nesla název Mincemeat a zorganizovalo ji britské letectvo a námořnictvo. Němcům podstrčili falešného britského důstojníka s přísně tajnými dokumenty.

Tomáš Chalupa 10. října 2015

Tulák a alkoholik Glyndwr Michael zemřel na otravu jedem na krysy. Smrt byla pomalá a bolestivá. Michaela našli v jednom skladišti a předali ho lékařům v nemocnici St. Pancras. Ještě žil, ale doktoři už ho nedokázali zachránit. Oblastní koroner Bentley Purchase zavolal korvetnímu kapitánovi Ewenu Montaguovi a oznámil mu: „Máme tělo.“

Montague byl totiž spoluautorem tajné operace na zmatení Adolfa Hitlera a vrchního velení wehrmachtu. Po obsazení Severní Afriky Spojenci bylo jasné, že se schyluje k invazi do jižní Evropy. Hitler nemusel být žádný génius, aby viděl, že na řadě je Sicílie. Spojenci skutečně hodlali provést vylodění na Sicílii a chtěli současně přesvědčit Němce, že se vylodí v Řecku. Montague z Královského námořnictva a Charles Cholmondeley z RAF vymysleli plán, jak toho docílit. Shodí mrtvolu převlečenou za vysokého britského důstojníka do moře u španělských břehů. Mrtvola bude mít u sebe „tajné“ dokumenty, které budou prokazovat, že Spojenci udeří v Řecku. Španělé mrtvolu vyloví a předají Němcům. Spolupráce Španělů s Němci byla všeobecně známá a dalo se na ni spolehnout. Bylo potřeba ovšem napřed získat tělo. Montague rozhodil sítě, a tak když se tělo Gwyndra Michaela ocitlo v márnici, koroner Purchase volal, že tělo je k dispozici. Operace mohla začít.

Následovala mravenčí práce, kdy bylo potřeba vyrobit mnoho hodnověrných dokumentů, aby Němci skutečně uvěřili, že důstojník je pravý. Z Michaela se stal důstojník královského námořnictva William Bill Martin. Měl u sebe osobní dopisy od své milé, účtenku od snubního prstenu, dopis od otce, od svého právníka, stříbrný kříž, medailon, vojenské dokumenty a spousty dalších drobností, které potvrzovaly jeho identitu. Podstatné byly dokumenty, ze kterých vyplývalo, že Spojenci plánují invazi do Řecka.

Tělo majora Martina bylo umístěno do sudu se suchým ledem a naloženo do ponorky HMS Seraph. Ta odvezla tělo na určené místo poblíž španělského pobřeží. Oblékli mrtvole záchrannou vestu, nafoukli záchranný člun a shodili ji do moře. Dál šlo všechno přesně jak předpokládali Britové. Tělo našel místní rybář a předal ho španělské milici. Ta informovala místního agenta Abwehru (německé tajné služby) Adolfa Clausse. Němci prozkoumali dokumenty, vše putovalo vojenskou hierarchií až k Hitlerovi. Jak podotkl Winston Churchill, Němci spolkli Mincemeat i s navijákem. Hitler prohlásil, že na Sicílii Spojenci nezaútočí, začal přesouvat vojska do Řecka a nařídil tam budovat obranná postavení.

Operace Mincemeat skončila naprostým úspěchem a navíc měla ještě jeden velký efekt. Němci později ještě několikrát narazili na nejrůznější tajné vojenské materiály, ale nikdy už neuvěřili, že jsou pravé. Přitom ve všech ostatních případech skutečně měli v ruce reálné plány spojeneckých operací. Mincemeat tak splnil ještě další nečekanou úlohu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu