Muzeum Singer Laren bylo vyloupeno, zmizel obraz van Gogha.

Muzeum Singer Laren bylo vyloupeno, zmizel obraz van Gogha. | zdroj: buzzfeednews.com


Z amsterdamského muzea ukradli van Goghův obraz

TÉMATA: loupeže | krimi | nizozemsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 04. 2020 | 11:00

Obraz Jarní zahrada v Nuenenu od slavného malíře Vincenta van Gogha změnil majitele. Až do 30. března se nacházel ve výstavní síni muzea Singer Laren. Tam se ale vloupali neznámí zloději a obraz odcizili. Muzeum bylo uzavřeno kvůli karanténě, ale ani to lupiče neodradilo.

K loupeži došlo o čtvrt na čtyři v noci. Alarm se sice spustil a na místo brzy dorazila policie, ale to už byli zloději pryč. „Jsem neuvěřitelně šokován a naštván. Je to velká rána, především v těchto časech,“ řekl ředitel muzea Jan Rudolph de Lorm. Ten zdůrazňuje, že ochrana muzea byla v pořádku, fungovala a byla zajištěna odborníky. Ještě větší odborníci byli zjevně ale zloději, po kterých nyní policie intenzivně pátrá.

Obraz Jarní zahrada v Nuenenu byla v galerii pouze zapůjčena z Groninger Muzea. Hodnota obrazu se odhaduje na 1 až 6 milionů euro.  Není to první případ, kdy ze Siger Larenu zmizelo nějaké umělecké dílo. V roce 2007 bylo ze zahrady muzea uloupeno sedm soch včetně díla Myslitel francouzského sochaře Augusta Rodina. Pachatele se podařilo nakonec zadržet a v roce 2010 byli odsouzeni na téměř tři roky. Ukradené sochy byly nalezeny, ale byly poničené.

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 04. 2020 | 11:00

Zavří­t reklamu