válkaČeskoslovenskoobjevy

Yousuf Karsh portrétoval známé osobnosti a v každé se snažil odhalit skryté tajemství

Yousuf Karsh portrétoval známé osobnosti a v každé se snažil odhalit skryté tajemství
Zdroj: wikicommons/vintag.es
+ 47 fotek+ 48 fotek

Yousuf Karsh byl renomovaným portrétním fotografem, jehož talent a unikátní styl mu vydobyl přístup k největším lídrům a nejslavnějším lidem 20. století.

Yvonne Pokorná 7. července 2018

Yousuf Karsh se narodil roku 1908 v Mardinu na východě Osmanské říše (dnešním Turecku). Jako dítě zažil arménskou genocidu, při které bylo v letech 1915 až 1918 Turky vyvražděno kolem 1,5 milionu Arménů. Později napsal: “Viděl jsem umírat své příbuzné, moje sestra zemřela hladem, když jsme byli hnáni od vesnice k vesnici”.

Ve čtrnácti letech uprchl se svou rodinou do Sýrie, aby unikli perzekuci. O dva roky později ho rodiče poslali do Kanady k jeho strýci Georgi Nakashovi, který byl fotografem. Yousuf mu pomáhal ve fotografickém studiu. Nakash ve svém synovci rozpoznal velký potenciál, věnoval mu první fotoaparát a v roce 1928 mu zařídil studium u portrétního fotografa Johna Gara v Bostonu.

Krátce po návratu do Kanady v roce 1931 si Karsh s finanční pomocí svého strýce založil vlastní studio. Stal se členem Ottawského malého divadla a dostal příležitost fotografovat herce. Tady se také seznámil s herečkou Solange Gauthierovou, se kterou se oženil v roce 1939. Zlom v jeho kariéře přišel v roce 1936, kdy dokumentoval setkání mezi americkým prezidentem Franklinem D. Rooseveltem a kanadským premiérem Mackenziem Kingem. Po splnění tohoto úkolu byl jmenován stálým fotografem kanadské vlády. V roce 1947 získal kanadské občanství.

Mezinárodní uznání mu vynesl portrét Winstona Churchilla, který pořídil v Ottawě v roce 1941. Britského premiéra zde zachytil zamračeného a s bojovným výrazem. Snímek se stal symbolem válečného odhodlání Britů.

Karsh pak dál fotil nejvýznamnější světové osobnosti včetně vědců, herců, malířů a dalších umělců. Snímal je z bezprostřední blízkosti a s jednoduchým černým pozadím, z něhož monumentálně vystupovala pečlivě nasvícená lidská tvář. Jeho snahou bylo vystihnout podstatu jejich osobnosti a vnitřní sílu.

„V každém člověku je skryté tajemství a já, jako fotograf, mám za úkol ho odhalit. Zjevení, pokud na ně vůbec dojde, přichází v malém zlomku vteřiny v podobě gesta, záblesku oka; krátké zvednutí masky, kterou se všichni lidé snaží zakrýt své nejniternější já. V tom prchavém okamžiku je na fotografovi, aby jednal, anebo svou příležitost promarnil,“ přiblížil Karsh svou metodu.

Některé z jeho nejslavnějších portrétů si prohlédněte v galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu