Mladá japonsko-americká umělkyně Yoko Ono při jednom ze svých happeningů, kdy si nechala na těle  odstřihávat kousky oblečení.

Mladá japonsko-americká umělkyně Yoko Ono při jednom ze svých happeningů, kdy si nechala na těle odstřihávat kousky oblečení. | zdroj: twitter


Yoko Ono: Než potkala Johna Lennona, nabízela lidem kousky svého oblečení

TÉMATA: umělci | japonsko | john lennon | beatles | yoko ono | avantgardní umění | 60. léta

user-avatar

Yvonne K.

20. 08. 2018 | 13:00

Japonská multimediální umělkyně Yoko Ono se stala celosvětově známou, až když popletla hlavu Johnu Lennonovi a přispěla k rozpadu kapely Beatles. Ještě předtím ale na sebe stihla upozornit kontroverzními avantgardními výstupy, jako třeba když klečela na pódiu a diváci z ní mohli odstřihovat kousky jejího oblečení.

Yoko Ono se narodila 18. února 1933 v Tokiu jako nejstarší ze tří sester. Její otec Eisuke Ono byl potomkem japonského císaře z 9. století, matka byla zase vnučka zakladatele významné japonské banky. Již v dětství Yoko získala klasické hudební nadání, hrála na klavír a učila se kompozici a zpěvu.

V roce 1935 se rodina přestěhovala do Kalifornie, ale o tři roky později, když Japonsko napadlo Čínu a v USA se zvedly protijaponské nálady, se malá Yoko vrátila s matkou zpět do Tokia, kde navštěvovala základní školu pro děti z vyšších vrstev.

Po skončení 2. světové války se s rodiči přestěhovala do New Yorku. Tam vystudovala střední školu a její obdiv k umělcům, jako byli Franz Kafka, Vincent van Gogh nebo Arnold Schönberg, ji přivedl k avantgardě. Věnovala se umění, skládání hudby a scházela se s podobně zaměřenými lidmi. V roce 1956 se provdala za skladatele Tošiho Ičijanagiho.

V roce 1962 se na dva roky vrátila zpět do Japonska, kde trpěla depresemi a nějakou dobu kvůli tomu byla hospitalizována v léčebně. V následujících letech se rozvedla, znovu vdala (za filmového producenta Anthony Coxe) a znovu rozvedla. V srpnu 1963 se jí narodila dcera Kyoko Chan Cox.

V polovině 60. let se stala součástí uměleckého hnutí Fluxus. Začala se zabývat videoartem, happeningy, tvorbou uměleckých objektů a protestními mírovými akcemi. Vydala knihu básní Grapefruit. Proslula spoustou kontroverzních projektů, jako bylo třeba vystoupení, kdy klečela na pódiu a návštěvníci na jejím těle stříhali oblečení.

Na výstavě Nedokončené obrazy a předměty, která se konala 9. listopadu 1966 v Londýně, se seznámila s Johnem Lennonem, zpěvákem, kytaristou a skladatelem proslulé kapely The Beatles, a naprosto ho očarovala. Lennon pak prohlásil, že teprve s ní poznal, co je to láska.

Zpěvák se kvůli ní rozvedl se svou první ženou Cynthií, s níž měl syna Juliana. Také ji často brával na zkoušky a nahrávání Beatles, což se ostatním členům kapely vůbec nelíbilo. Fanoušci Beatles proto dodnes přičítají Yoko Ono rozpad kapely, k němuž došlo v dubnu roku 1970.

 

user-avatar

Yvonne K.

20. 08. 2018 | 13:00

Zavří­t reklamu