válkaČeskoslovenskoobjevy

Yellowstonský supervirus přežije ve vřící kyselině a může prý léčit rakovinu

Yellowstonský supervirus přežije ve vřící kyselině a může prý léčit rakovinu
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Vědci v jícnech kráterů naplněných vřící kyselinou v národním parku Yellowstone objevili zvláštní druh viru. Ten by mohl být velkým pomocníkem při léčbě rakoviny, tvrdí to alespoň vědecká zpráva publikovaná v odborném časopise Národní akademie věd Spojených států.

Tomáš Chalupa 5. dubna 2018

Samozřejmě to zní podivně. Virus žijící v bublajících jezírcích vřící kyseliny by měl pomáhat lidem? Vědci se ale domnívají, že přesně tak to je, a životní podmínky viru, dá-li se to tak říct, nejsou vůbec problém. Rebecca Hochsteinová z univerzity v Montaně ve své zprávě píše, že jde o virus ze skupiny Acidianovirů, tento konkrétní má tvar citronu (to je jeden ze tří obvyklých tvarů, další jsou oválné a kulové).

Podle Hochsteinové má citronový Acidianus kolem sebe cosi jako slupku nebo skořápku. Postupem času mění svůj tvar na oválný a při té příležitosti uvolňuje DNA, kterou v sobě nese. V podstatě je to, jako když se z naříznutého citronu vymačká šťáva. Právě tento proces zajímá vědce na viru nejvíce. Pokud by se totiž podařilo „naložit“ do skořápky jiný náklad, řekněme nějaký lék, virus by se sám postaral o jeho rozšíření do těla. Podle vědců by to byl vysoce efektivní způsob aplikace léků a navíc by se omezily jejich vedlejší účinky. Virus by byl spolehlivý posel a nositel léku.

Tyto metody nejsou v medicíně žádnou novinkou a použít viry jako nositele konkrétních látek se vědci snaží už dlouho. Tento vir má ale velký potenciál právě díky pekelnému prostředí, ze kterého pochází. Znamená to, že může klidně fungovat v trávícím traktu, plném kyselin, a celkově je podle vědců jeho potenciál v tomto směru velmi slibný.

Je to v podstatě nezničitelný nositel, kterému nevadí extrémní teploty ani jiné vlivy, které by ostatní viry dávno zlikvidovaly. Přesto je potřeba mít se velmi na pozoru při využívání virů v medicíně. Podle vědců z kliniky Mayo je použití virů riskantní a hrozí, že samy viry spustí rakovinu v organismu. Bude to tedy trvat ještě velmi dlouhou dobu, než se tito neviditelní tvorové z pekla stanou pomocníky lékařů a je otázka, jestli se tak vůbec stane.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu