V německém městě Wuppertal tvoří páteřní dopravní prostředek městské hromadné dopravy visutá dráha, která je svou konstrukcí i provozními charakteristikami ojedinělým inženýrským dílem.

V německém městě Wuppertal tvoří páteřní dopravní prostředek městské hromadné dopravy visutá dráha, která je svou konstrukcí i provozními charakteristikami ojedinělým inženýrským dílem. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Wuppertalská závěsná elektrická dráha byla nejstarší svého druhu na světě

TÉMATA: vlaky | technika | německo

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 01. 2018 | 08:00

Snímek byl pořízen v roce 1913, kdy se nad městem Wuppertalem skutečně vinula tato unikátní závěsná dráha, která umožňovala především pohodlnou cestu přes řeku. Dráha, která měla celkem 13 kilometrů, byla přitom vybudována už 12 let před pořízením tohoto snímku, a je tak nejstarší drahou tohoto typu na světě. Používala se až do roku 1942, kdy byla kvůli několika nehodám uzavřena. Znovu se začala používat v roce 1946. Trať vybudoval městský stavitel Wilhelm Friedman. První slavnostní jízdu absolvoval sám německý císař Vilém II. V roce 1950 se touto drahou svezl dokonce cirkusový slon Tuffi, který ale v průběhu jízdy zpanikařil a vypadl z okna. Dopadl naštěstí do řeky a díky tomu dvanáctimetrový pád přežil.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 01. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu