válkaČeskoslovenskoobjevy

Wrestling s chobotnicí byl populární sport potápěčů

Wrestling s chobotnicí byl populární sport potápěčů
Zdroj: Popular Mechanics
+ 2 fotky+ 3 fotky

Jsou sporty běžné, extrémní a pak naprosto šílené. Do poslední kategorie patřil bezesporu sport oblíbený u potápěčů v 60. letech minulého století. Šlo o wrestling s chobotnicí. Cílem bylo vytáhnout chobotnici na hladinu, zatímco nebohý hlavonožec se snažil za každou cenu zůstat v hlubinách.

Tomáš Chalupa 27. ledna 2020

První zmínka o wrestlingu s chobotnicí pochází z roku 1949, kdy se objevila v článku časopisu Mechanix Illustrated. Psal jej jistý Wilmon Menard, který doslova uvedl, že tento sport je jeho velkým koníčkem. Poprvé se jej zúčastnil při potápěčském výletu na Tahiti, kde byl svědkem této přetahované mezi místním potápěčem a chobotnicí.

Vrchol popularity tento sport zaznamenal v 60. letech na západním pobřeží USA. V Puget Soundu ve Washingtonu se dokonce pořádalo mistrovství v této bizarní disciplíně. Klání tehdy přihlíželo na 500 diváků a přenášelo jej několik místních televizí. Vítězem byl tým nebo jednotlivec (soutěžilo se v obou kategoriích), jenž vytáhl na hladinu největšího hlavonožce.

Soutěž probíhala tak, že se potápěči nejprve potopili do hloubky asi 20 metrů, kde se na dně nacházelo velké hnízdo chobotnic. Tam si týmy vyhlédly co největší jedince a pokusili se je dostat na hladinu. Chobotnice se pochopitelně bránily svými chapadly posetými přísavkami. Vytáhnout chobotnici na hladinu a posléze na břeh tak trvalo poměrně dlouho. Na břehu se chobotnice změřila a údaje se zaznamenaly. Kdo vytáhl největší, odnesl si pohár pro vítěze.

Sport ale začal v druhé polovině 60. let rychle upadat, zájem soutěžit mělo stále méně potápěčů, a brzy tak wrestling s chobotnicemi zcela ze Spojených států vymizel. Bylo to mimo jiné i díky tomu, že byl schválen zákon, který zakazoval nejen lov, ale i jakékoliv týrání chobotnic. Američtí potápěči si tak museli najít jinou zábavu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu