Winston Churchill byl alkoholik a nijak zvlášť se tím netajil.

Winston Churchill byl alkoholik a nijak zvlášť se tím netajil. | zdroj: allthatsinteresting.com


Winston Churchill vyhrál válku a pil u toho jak duha

TÉMATA: politici | státníci | wiston churchill | anglie | velká británie | alkoholismus

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 06. 2018 | 12:00

Málokterý politik je ve Velké Británii tak uctíván jako Winston Churchill. Svérázný politik pomohl svému národu vyhrát druhou světovou válku. Je zjevně inspirací i pro našeho prezidenta, který o něm často hovoří. Zejména v souvislosti s jeho každodenním pitím, které rozhodně nelze nazvat rekreační.

Ráno whiskey na „umytí úst“, na oběd lahev šampaňského, nějaké další drinky s americkým prezidentem Rooseveltem. Tak vypadal picí itinerář britského premiéra Churchilla. Nic z toho nebylo žádným tajemstvím. O tom, že Churchill pije přes míru, se vědělo a také psalo. Dokonce v Bílém domě, kam Churchill několikrát přijel, měli pro jeho alkoholové dýchánky speciální název „Winstonova hodinka“. Na tu dobu musela být připraveno několik lahví prvotřídní whiskey nebo jiného tvrdého alkoholu. Po jedné takové „Winstonově hodince“, se dával dohromady Roosevelt tři dny a každou noc musel spát nejméně deset hodin, než se dal aspoň trochu do pořádku.

Churchillův alkoholismus, ano nebojme se toho výrazu, lepší asi nenajdeme, má původ v jeho mladých letech, kdy ve věku 25 let sloužil jako reportér listu Morning Post v Búrské válce. Když byl poslán přímo na frontu, vzal si s sebou 36 lahví vína, 18 lahví skotské a šest lahví archivní brandy. Na jednoho člověka slušný bar.

„Když jsem byl mladý, měl jsem pravidlo nikdy nepít tvrdý alkohol před obědem. Teď jsem to upravil na před snídaní,“ řekl k tomu sám Churchill. Jeho kabinet byl narvaný mnoha lahvemi kvalitního alkoholu, jehož hodnota se pohybovala v přepočtu na dnešní peníze někde kolem 75 tisíc liber. Ministerský předseda zjevně nepil žádné patoky.

Své zvyky v tomto směru musel upravit až po vypuknutí druhé světové války. Několikrát odmítl, že by byl závislý na alkoholu, ale nikdy se nepokusil zcela abstinovat. I ve válečných dobách ze žádný oběd neobešel bez sklenky whiskey. Nikdo neví, kolik přesně alkoholu Churchill za svůj život vypil, autor Pol Rogers to odhadl na 42 tisíc lahví.

Churchillovi jeho pití národ odpouštěl, protože byl nezpochybnitelný lídr země a navíc měl velmi svérázný smysl pro humor. Dokonce se zachovala jeho odpověď lady Astorové, konzervativní poslankyni, která mu jednou vmetla: „Pane Churchille, jste opilý!“ Churchill jí odpověděl: „Jste ošklivá, dokonce nechutně ošklivá. A až budu zítra střízlivý, vy budete stále nechutně ošklivá.“ Říct tohle dnes nějaký politik, zřejmě by okamžitě skončil. Churchill byl nejspíš opilec a alkoholik, ale přes tyto své vlastnosti dokázal národ stmelovat a provést ho těžkým obdobím války.

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 06. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu