válkaČeskoslovenskoobjevy

Westernová ikona Lee Van Cleef je veterán z druhé světové války

Westernová ikona Lee Van Cleef je veterán z druhé světové války
Zdroj: thevintagenews.com

Leeho van Cleefa znají lidí jako "zlého" z filmu Hodný, zlý a ošklivý, kde hraje samotářského a poněkud bezcharakterního pistolníka. Zatímco Clint Eastwood je ikonou těch správných chlapů, Van Cleef byl symbolem záporáků. Málokdo přitom ví, že se jako námořník vyznamenal ve druhé světové válce.

Tomáš Chalupa 3. listopadu 2016

Rodák ze Sommervillu ve státě Massachusetts se v roce 1942 přihlásil dobrovolně k námořnictvu. Po výcviku na Námořní akademii byl zařazen na minolovku USS Incredible. Zde měl funkci operátora sonaru. Minolovky nejsou zrovna lodě, které vyhrávají velké námořní bitvy, ale Incredible se alespoň podívala na mnohá místa ve světě. Nejprve hlídkovala v Karibiku, kde hrozilo nebezpečí německých ponorek, poté se přesunula do Středozemního moře, kde se podílela na operaci Dragoon, tedy vylodění v jižní Francii. V lednu 1945 se dokonce vypravila na Černé moře, kde čistila moře od německých min před přístavem Sevastopol. Nakonec se vrátila do Palerma na Sicílii.

Van Cleef získal v roce 1946 hodnost operátora sonaru první třídy. Za války získal několik medailí za působení na různých válčištích. Po odchodu z námořnictva se dal k divadlu, začínal u malé divadelní společnosti Our Town v Clintonu v New Jersey. Poté si ho všimli hledači hereckých talentů a začal dostávat své první filmové role. Zahrál si například boxera ve filmu Nebe nepočká, ale jeho nejznámější rolí se stal padouch ve spagetti westernu Sergia Leoneho. Zajímavé je, že se stal symbolem filmových zloduchů pro celou jednu generaci Američanů, přitom to byl ve skutečnosti hrdina a dobrý člověk. Tak už to ale ve filmu někdy chodí.

Další články

Zavří­t reklamu