válkaČeskoslovenskoobjevy

Wawelský drak rozkousal kosti jako nic a spolkl i vlastní zuby

Wawelský drak rozkousal kosti jako nic a spolkl i vlastní zuby
Zdroj: livescience.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Archosaur, který se po planetě procházel před 210 miliony, drtil zuby kosti své kořisti. Vědci to zjistili z analýzy složení jeho trusu.

Yvonne Pokorná 6. září 2019

Archosauři jsou skupina plazů, kam patří jak vyhynulí dinosauři a ptesauři, tak žijící krokodýli a ptáci. A jejím členem byl zřejmě i pět až šest metrů dlouhý plaz, který žil před 210 miliony let v oblasti dnešního Slezska. Byl to vůbec největší archosaurus své doby. Jeho pozůstatky byly nalezené v jihopolské vesnici Lisowice. Vědci ho pojmenovali Smok wawelski (drak wawelský) podle krakovského kopce Wawel, na němž stojí stejnojmenný hrad. Zdejší legendy vyprávějí, že tu žil kdysi drak, jenž zabíjel místním dobytek.

Nedávný výzkum se zaměřil na zkamenělý trus, zvaný koprolity. Paleontologové prokázali, že deset koprolitů patřilo smokovi. Na základě jejich analýzy bylo možné určit, čím se smok živil, protože stolice obsahovala velké množství úlomků kostí.

Podle vědců smok kosti konzumoval kvůli jejich soli a především kostní dřeni, která je nesmírně bohatá na živiny. Tím se tento tvor ovšem liší od jiných archosarů, kteří buď polknou kořist celou, nebo zuby vykusují maso, ale kosti nedrtí. Výjimkou byli velcí dinosauři ze skupiny tyrannosaurů, jako byl Tyrannosaurus rex. Smok však žil dlouho předtím, než tito predátoři ovládli zem.

S pomocí rentgenové počítačové mikrotomografie vědci z Uppsalské univerzity ve Švédsku odhalili, že padesát procent koprolytů tvořily rozkousané kosti kořisti. Tou byly nejrůznější živočišné druhy včetně ryb, obojživelníků, velkých plazů i čtyřnohých býložravců zvaných dicynodonti.

Mezi rozkousanými kostmi našli také úlomky ostrých zubů, které patřily samotnému smokovi. Ten si tak na kostech doslova vylámal své zuby (které mu znovu dorostly) a občas nějaký omylem i spolkl.

Teorii podporují i další nálezy z Polska, zejména z Lisowic. Právě tam totiž paleontologové objevili množství rozkousaných kostí. Navíc masivní kosti na lebce Smoka i jeho zuby připomínají jiná zvířata živící se mršinami a žvýkající kosti, jako třeba hyeny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu