Admirál Cowan byl legendárním velitelem Commandos.

Admirál Cowan byl legendárním velitelem Commandos. | zdroj: warhistoryonline.com


Walter Cowan v 73 letech velel jednotkám Commandos

TÉMATA: druhá světová válka | commandos | velitelé | námořnictvo | velká británie

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 08. 2018 | 11:30

Příběh Waltera Cowana je fascinující a ukazuje, že je jedno, kolik je člověku let. Elán do života i chuť bojovat může mít člověk i ve věku, kdy ostatní už jen sekají trávníky a krmí holuby. I v takovém věku lze sloužit své zemi.

Cowan se v roce 1884, kdy mu bylo patnáct let, stal lodníkem v zácviku u Royal Navy. S britským námořnictvem, které v té době bylo dominantní světovou válečnou silou, objel prakticky celý svět. Viděl boje v jižní Africe i v deltě Nilu. Sloužil jako pobočník slavného lorda Kitchenera i lorda Robertse. Velel vlastní flotile dělových člunů ve východní Africe, kde se Francie pokoušela násilím uzmout Británii některé její kolonie. Nadějný mladík měl před sebou skvělou budoucnost, zvláště když byl vyznamenán Záslužným křížem.

Ve třiceti už měl velení na vlastní bitevní lodi Prince George. Byl to velmi schopný, ale také tvrdý až neústupný velitel. Dokonce při dvou příležitostech na jeho lodi téměř došlo ke vzpouře. Stále stoupal po hodnostním žebříčku, a to i za první světové války, kterou zakončil v hodnosti kontradmirála. Získal také šlechtický titul a mohl se honosit oslovením sir Walter.

V roce 1927 se stal admirálem a v roce 1931 přidělencem námořnictva u samotného krále. Opravdu impozantní kariéra. Jenže za druhé světové války už bylo siru Walterovi 70 let. O starce nemělo námořnictvo příliš zájem, tedy rozhodně ne v nějaké podstatné roli. Jenže sir Walter byl jiný. Nebyl to starý muž žijící minulostí nebo u sklenky brandy, vzpomínající na dávné bitvy. Byl stále plný elánu a chtěl sloužit své zemi v bitevním poli. Našlo se pro něj místu u Commandos, speciální jednotky, o které tehdy nikdo nic moc nevěděl a která se teprve měla cvičit ve skotských horách. Formálně patřili pod námořnictvo, takže se sir Walter zhostil úkolu cvičit tyto muže.

Jeho jednotka i s ním pak byla vyslána do severní Afriky, aby tam bojovala s Rommelovým Afrika Korpsem. A tam se sir Walter dostal do problémů, protože nebojoval na moři, ale na souši. Jeho muži bojovali statečně v ruinách staré turecké pevnosti v Libyi, ale Němcům se podařilo zničit jejich největší cisternu na vodu a jeho muži se bez vody nakonec museli vzdát. Rommel měl příkaz od Hitlera nebrat zajatce a všechny postřílet. Jenže telegram spálil a všechny zajatce včetně sira Waltera odeslal se skupinou Italů do zázemí do zajateckého tábora.

Byla to velká ryba, kterou se podařilo Rommelovi ulovit. Sir Walter, admirál, v zajateckém táboře kdesi v poušti. Jeho přístup a chování bylo ale pro jeho věznitele i spoluvězně velkou výzvou. Byl nezlomný a šel vždy příkladem. Italové jej za rok vyměnili společně se stovkami dalších zajatců za Italy vězněné Brity. Neudělali ale to, co se dělalo v podobných případech. Nezavázali propuštěné zajatce, že už nebudou znovu bojovat.  A tak se ještě na sklonku války sir Walter a jeho Commandos vrátili na bojiště.

Sir Walter zemřel ve věku 84 let v roce 1956. Prožil neuvěřitelně plný a dobrodružný život. Byl to jeden z nejlepších velitelů, které britské námořnictvo mělo.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 08. 2018 | 11:30

Zavří­t reklamu