válkaČeskoslovenskoobjevy

Wall Street má jméno po zdi, kterou postavili holandští osadníci proti indiánům

Wall Street má jméno po zdi, kterou postavili holandští osadníci proti indiánům
Zdroj: thevintagenews.com

Wall Street je dnes synonymum pro bankovní centrum světa, mrakodrapy a burzy všeho druhu. Kdysi to ale byla jen poměrně malá osada nizozemských osadníků obehnaná zdí.

Tomáš Chalupa 20. dubna 2020

Zeď byla vlastně jen velkým hliněným valem na severní hranici New Amsterdamu. Sloužila jako ochrana před rozpínavými Brity a hlavně případným nečekaným nájezdem indiánů. Kvůli zdi dali osadníci jméno ulici Walstraat. Jiná verze ovšem říká, že název neměl nic společného se zdí či valem, ale s nejméně 30 valonskými rodinami, které v osadě žily. Valon se řekne nizozemsky Waal. Valoni připluli do New Amsterdamu v roce 1624 na palubě lodi New Netherland. Slovo Waal znamená jak Valona, tak také hradbu, takže jsou v podstatě možné obě varianty.

Nizozemci se skutečně museli schovávat za hradbami, protože se k místním indiánům zachovali velmi hanebně. Guvernér Kieft uzavřel s indiánským kmenem z ostrova Manhattanu mírovou smlouvu, kterou stvrdil vykouřením dýmky míru (v místním jazyce hoboken). V noci pak poslal své lidi, aby indiány zmasakrovali. Pár jedincům se naštěstí podařilo uprchnout a zpráva o tom, jak Nizozemci plní své dohody, se rozletěla mezi ostatní kmeny. Obyvatelé New Amsterdamu proto urychleně vybudovali mohutné opevnění.

Na přání Nizozemské Východoindické společnosti bylo později toto opevnění zesíleno a zvýšeno o čtyři metry. Podél zdi pak vznikaly krámky a obchůdky. Mimo jiné se zde daly koupit nejrůznější dluhopisy a akcie. A odtud se už začíná psát moderní kapitola známé Wall Street.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu